• Plan działań

        •  

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 i ślubowanie klas I

           

          W dniu 1 września w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas 4 zaprezentowali przygotowaną część artystyczną.

          Najważniejszym punktem uroczystego apelu było ślubowanie pierwszoklasistów i pasowanie na uczniów naszej szkoły. Dotknięcie ramienia ogromnym piórem - to był ten właśnie moment, od którego każdy pierwszoklasista stał się pełnoprawnym członkiem społeczności szkolnej.

          Następnie Pani Dyrektor witając serdecznie wszystkich uczniów, ich rodziców i opiekunów oraz grono pedagogiczne życzyła by nowy rok szkolny był czasem zdobywania wiedzy i umiejętności oraz rozwijania pasji i zainteresowań. Rodzicom życzyła zadowolenia z sukcesów swoich pociech, a nauczycielom ciekawych pomysłów, wytrwałości w pracy z uczniami oraz wielu sukcesów, które będą powodem satysfakcji i spełnienia zawodowego.

          Po uroczystości inauguracyjnej uczniowie z radością spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami.

          Bożena Jurkiewicz

          Elżbieta Kmiecik

           

           

           

          Podczas akademii wykorzystano sprzęt nagłaśniający otrzymany w ramach programu "Laboratoria przyszłości"

           

          Obrazek 2022-09-14 18:24:16 https://cloud1g.edupage.org/cloud?z%3ADu8cvJq72hi%2FBlz5vjkbOMod8kTg2IpVOnywYxFlxqtqSzZ6WuCCDxuoI%2BAgLiUR

          Spotkanie z Panią Dietetyk

          Obecnie dużo mówi się jak dbać o zdrowie i co należy jeść, aby być zdrowym, aby jednak bardziej podnieść świadomość dzieci w tym zakresie zaprosiliśmy do naszej szkoły dietetyka - panią Milenę Bartyzel - na co dzień pracującą w  Gabinecie Dietetycznym Projekt Zdrowie w Chrzanowie.

          W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy VIII a. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca dietetyka oraz poznali podstawowe zasady prawidłowego odżywiania, a także zapoznali się z piramidą żywieniową.  Pani Dietetyk klasyfikowała produkty spożywcze począwszy od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby być wyeliminowane. Wyjaśniła również dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje a zwiększyć spożywanie owoców i warzyw. Zwróciła również uwagę na szkodliwy wpływ energetyków na nasz organizm.

           Spotkanie zakończyło się podziękowaniem połączonym z pamiątkowymi zdjęciami.

          Raz jeszcze składamy serdeczne podziękowania Pani Dietetyk za interesujące spotkanie i wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania oraz poświęcony nam czas.

           

          Zdjęcia wykonane zostały z wykorzystaniem aparatu fotograficznego pozyskanego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

           

          LEGO jest suuuuper!!!

          Zajęcia ZBUDUJ ROBOTA to zajęcia, które skierowane są do uczniów klasy 4b. Podczas zajęć uczniowie wykorzystują klocki Lego Education Spike Prime zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          Budowanie i programowanie robotów to nie tylko świetna zabawa, która rozwija wyobraźnię i kreatywność, ale również niezwykle przyjemna forma nauki, która przybliża dzieciom zagadnienia matematyki i fizyki.

          Zajęcia rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów u wszystkich uczniów, bez względu na ich dotychczasowy poziom wiedzy.

          Marta Czernecka

           

          Projektowanie 3D

          Zajęcia skierowane są dla uczniów klas ósmych oraz klasy siódmej.

          Podczas zajęć zajmujemy się projektowaniem obiektów przestrzennych w programie Tinkercad. Poznajemy też drogę tworzenia projektu: od pomysłu do realizacji oraz ćwiczymy naszą wyobraźnię i precyzję wykonania.

          Poprzez udział w zajęciach uczniowie rozwijają:

          umiejętności matematyczne, cierpliwość i wytrwałość, kreatywność i logiczne myślenie, wyobraźnie przestrzenną, zdolności plastyczne i manualne, umiejętności przyszłości, projektowanie 3D przy pomocy programów graficznych, poszerzają swoje zainteresowania i nieustannie się uzupełniają swoją wiedzę.

          Najważniejsze jednak jest urzeczywistnienie swojego projektu w postaci wydruku, satysfakcja z udanego projektu oraz poczucie zadowolenia, gdy to co było tylko obrazem na ekranie komputera staje się rzeczywistym przedmiotem.

          Marta Czernecka

           

          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

          10 października 2022 r. w naszej szkole, już po raz piaty, odbył się ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Wszyscy uczniowie klas 4 - 8 sprawdzili swoje umiejętności mnożenia i dzielenia liczb, i to całkiem dużych. Najlepsi uczniowie otrzymali certyfikaty eksperta i mogli rozwiązywać łamigłówki matematyczne, za które otrzymali oceny celujące i bardzo dobre. Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w przeszłym roku.

          Zdjęcia podczas imprezy zrobione zostały aparatem zakupionym w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

          Organizatorzy zabawy

          p. Marta Czernecka

          p. Dorota Kucharska

          Dzień Chłopaka w klasie 4a

          W klasie 4a Dzień Chłopaka obchodzony był w środę 28 września. Uczniowie klasy świętowali go wspólnie. Dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia oraz wręczyły drobne upominki. Nie zabrakło również poczęstunku, którym była pyszna pizza. Wspólne zabawy i gry planszowe pozwoliły na miłe i wesołe spędzenie tego klasowego święta.

          Zdjęcia wykonane zostały z wykorzystaniem aparatu fotograficznego pozyskanego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

          Wychowawca klasy: Marzena Szczypczyk

           

           

          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

          10 października 2022 r. w naszej szkole, już po raz piaty, odbył się ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Wszyscy uczniowie klas 4 - 8 sprawdzili swoje umiejętności mnożenia i dzielenia liczb, i to całkiem dużych. Najlepsi uczniowie otrzymali certyfikaty eksperta i mogli rozwiązywać łamigłówki matematyczne, za które otrzymali oceny celujące i bardzo dobre. Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w przeszłym roku.

          Zdjęcia podczas imprezy zrobione zostały aparatem zakupionym w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

          Organizatorzy zabawy

          p. Marta Czernecka

          p. Dorota Kucharska

           

          Młody artysta

          Sztuka, zarówno jej tworzenie jak i jej odbiór ma znaczenie terapeutyczne oraz relaksacyjne. Fundamentalną wartością dla dziecka jest umiejętność reagowania na sztukę tworzoną przez innych, oraz umiejętność podchodzenia z dystansem do własnych wytworów. Ważne jest to, by dziecko umiało się cieszyć tworzeniem, by ta aktywność dawała mu radość i przyjemność, gdyż tylko szczęśliwe dziecko jest zdolne do prawidłowego rozwoju w każdym aspekcie.

          W ramach innowacji pedagogicznej "Młody artysta" dzieci z klasy 3a dowiedziały się krok po kroku w jaki sposób malować pejzaże farbami akrylowymi, olejnymi, a następnie same wykonywały pejzaż jesienny na podobraziu. Wszystkie wytwory ich pracy można podziwiać na łączniku szkolnym, na którym znajduje się wystawa ich prac.

          Do wykonania zdjęć został użyty aparat fotograficzny zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

           

          Wycieczka integracyjna

          W dniu 16 września uczniowie z oddziałów: IVa i IVb wzięli udział w pieszej wycieczce do Kwaczały, a konkretnie na Stare Dworzysko. Celem  przedsięwzięcia była integracja zespołów klasowych, propagowanie zdrowego trybu życia, kształtowanie właściwych postaw społecznych i ekologicznych oraz uwrażliwienie dzieci na walory przyrodnicze ich „Małej ojczyzny”.

          Dokumentacja fotograficzna z tego wyjścia została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratria przyszłości”.

          •  

          Iwona Pabis, Marzena Szczypczyk

          Klasowy Dzień Chłopaka

           

          W dniu 7 października dzieci z oddziału IV B świętowały Klasowy Dzień Chłopaka. Zajęcia te miały miały na celu integrację, kształcenie postaw tolerancji oraz umiejętności mądrego spędzania czasu wolnego, pielęgnowanie tradycji i obyczajów.

          Dokumentacja fotograficzna z tego wydarzenia została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratria przyszłości”.

          Iwona Pabis

           

          Uczniowie klas 3 poznali alfabet w j.angielskim, a w ramach innowacji pedagogicznych wykonali projekty ilustrujące wyrazy na wybraną literę.  W ten sposób powstało kolorowe, obrazkowe abecadło.
          Patrycja Jaśko-Dworak 
          Fotorelacja wykonana sprzętem z programu Laboratoria Przyszłości
           
           

          Projektowanie 3D

          Uczniowie obu klas ósmych oraz siódmej nie poddają się i dalej wytrwale rozwijają swoje umiejętności z projektowania 3D.

          Marta Czernecka

          Lego ciąg dalszy

          Uczniowie klasy IVb  na kolejnych zajęciach z Lego poznają tajniki konstruowania oraz programowania robotów.

          Efekty mówią same za siebie J

          Marta Czernecka

          Cudaki z warzyw i owoców

          W ramach tematu „Gdzie szukać witamin” klasa I b wykonała kolorowe ludziki i zwierzątka z owoców i warzyw, było przy tym dużo radości i zabawy.

          Za podstawę posłużyły uczniom  ziemniaki, chociaż Liwia i Zuzia stworzyły również marchewkowe panny, wielkiego  słonia i całą gromadkę tajemniczych figurek z ziemniaków. Patrycja zrobiła swoją wielką fokę z batata – słodkiego ziemniaka.  Niektórym figurkom nadano również imiona.  Do kartoflowej rodzinki  Mikołaj  włączył również kartoflowe zwierzątka, a ludziki Mileny  i Emilki wyglądają jakby wyszły prosto od kartoflowego fryzjera. Na naszej wystawie znajduje się jeszcze gruszkowo-jabłkowa  familia jeży o  pomidorowych  oczach i ustach z papryki.

          Teraz wszyscy będą  lepiej pamiętać, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe i będą je chętnie spożywali.

          Bożena Jurkiewicz

          Zdjęcia zrobione zostały aparatem zakupionym w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

           

          Powtórka z literatury i nie tylko”

                        26.10.22 uczniowie klas: 7., 8a i 8b, pod opieką swoich nauczycieli,  udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie Filii tejże w Płazie. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie  p. Wiesławy Molik- Bąk na temat: Wieś w literaturze i kulturze.

                    Dzięki tej niezwykłej lekcji języka polskiego i historii wszyscy uświadomili sobie, jak bardzo malownicza polska wieś inspirowała : poetów, pisarzy , dramaturgów, malarzy, rzeźbiarzy. W trakcie wykładu uczniowie śledzili z uwagą przygotowane przez prowadzącą slajdy będące obrazami wsi polskiej w różnych okresach historycznych.

                  Wykład nie tylko pozwolił na utrwalenie i poszerzenie wiedzy historycznej, ale też był doskonałą okazją do przypomnienia sobie treści i problematyki szkolnych lektur, których autorzy interesowali się kulturą wsi, jej historią , zagadnieniami społecznymi . Po wykładzie uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami. Doskonale zapamiętali ciekawostki będące prywatnymi wspomnieniami i przemyśleniami p. Wiesławy Molik - Bąk. Uczniowie podziękowali prowadzącej   gromkimi brawami.

                                                                                                                                  Maria Mąka

          Zdjęcia z wykładu wykonano sprzętem zakupionym do realizacji projektu Laboratoria Przyszłości

          Uczymy się obsługiwać nowy sprzęt

          Na dodatkowych zajęciach w ramach innowacji z wykorzystaniem sprzętu "Laboratoria przyszłości" uczniowie uczą się obsługiwać sprzęt audiowizualny - kmerę i aparat fotograficzny.

           

          Elżbieta Bolek

           

          11 listopada. Wolność - kocham i rozumiem.

          9 listopada 2022 odbył się w naszej szkole apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. W apelu wzięli udział uczniowie klas 5-7. Przypomniane zostały okoliczności najważniejszych wydarzeń. Podczas uroczystości pokazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Poprzez odegranie krótkiej formy teatralnej, wykonanie utworów poetyckich, pieśni patriotycznych, uczniowie  wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń z 1918 roku. Wiele razy padło najważniejsze słowo -  wolność - tak ważne dla wszystkich, zwłaszcza dzisiaj. Nie dajmy sobie jej zabrać. Wolność - kocham i rozumiem. 

          Podziękowania dla pani Moniki Latko za oprawę muzyczną.

          Na apelu wykorzystano sprzęt do nagrywania, fotografowania i oprawy muzycznej z "Laboratorium przyszłości".
           

          Elżbieta Bolek i Agnieszka Reszka

          ZDJĘCIA

          Klocki lego cały czas zachwycają J

          Na zajęciach uczniowie mają możliwość konstruowania i programowania przeróżnych robotów. Uczą się nie tylko programowania, ale również analizowania tego co i w jaki sposób chcą osiągnąć.

          W listopadzie zbudowali robota, który strzelał do bramki gole jak prawdziwi piłkarze, roboty swojego własnego pomysłu oraz pieska Kiki, w którym zastosowali czujnik kolorów oraz odtwarzanie różnych dźwięków w zależności od koloru jaki się pojawił przed czujnikiem.

          Marta Czernecka

           

          Projektowanie 3 D w listopadzie…

          Zajęcia z projektowania 3 D cały czas trwają. W tym miesiącu uczniowie przygotowywali się do świątecznych projektów, pojawiły się choinki, bombki, bałwanki, śnieżynki, …. Ale nie tylko, niektórzy skupili się na bardziej kosmicznych projektach i kontynuowali pracę nad swoimi łazikami księżycowymi.  Wszystkie projekty – skończone i te jeszcze nie – są niesamowite.

          Marta Czernecka

           

          Zbuduj Robota

          Na zajęciach uczniowie klasy 4b zapoznali się z pojęciem prototypu, a także wykonała zadanie, które polegało na udoskonaleniu odnóży robota tak, by mógł się on poruszać szybciej niż do tej pory. Pomysłów było mnóstwo, ale czasu niestety niewiele … Każdej grupie udało się zmodyfikować swojego robota oraz go zaprogramować.

          Marta Czernecka

          Świąteczne projektowanie 3D

          W grudniu zajęcia projektowania 3D dla klasy siódmej oraz ósmych to przede wszystkim tworzenie projektów związanych ze świętami – pojawiły się bałwanki, choinki, prezenty, bombki oraz św. Mikołaje, a nawet cały zaprzęg św. Mikołaja J

          Marta Czernecka

          Wigilia klasowa i Laboratoria Przyszłości

          Nie od dziś wiadomo, że nic tak mocno nie łączy ludzi, jak tradycja i towarzyskie biesiadowanie.

          Pamiętając o tej prawdzie uczniowie klasy IVB w środę 21 grudnia zasiedli przy wspólnym, wigilijnym stole. Dzięki poświęceniu i trudowi Kochanych Rodziców wszyscy mieli okazję poczuć już kilka dni wcześniej niezwykłą atmosferę grudniowych uroczystości.

          Dzieci raczyły swe podniebienia staropolskimi potrawami i wypiekami, spośród których po prostu nie sposób wskazać najsmaczniejszej! Był też rzecz jasna długi, pięknie udekorowany stół, choinka oraz kolędowanie połączone ze składaniem sobie życzeń i łamaniem się tradycyjnym opłatkiem.

          Posiłek stworzył również okazję do rozmów na temat zwyczajów bożonarodzeniowych królujących w poszczególnych domach biesiadników i ich znaczenia w kształtowaniu oraz podtrzymywaniu rodzinnych więzi.

          Oczywiście ten niezapomniany poranek nie obył się także bez żartów, drobnych psikusów, gwaru, wesołych rozmów i niewielkiego „słodkiego deseru” kończącego uroczystość J.

          Całość wydarzenia została uwieczniona aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

          W imieniu swoim i wychowanków serdecznie dziękuję Rodzicom za zaangażowanie włożone w przygotowanie i przeprowadzenie tej niezwykłej, klasowej wigilii oraz życzę Wszystkim wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym 2023 Roku!!!

          Iwona Pabis

           


            

          Zbuduj Robota

          Kolejne zajęcia z wykorzystaniem klocków lego poświęcone były stworzeniu robota SUPERSPRZĄTACZA – uczniowie modyfikowali uchwyty, które dostosowywali do kształtu oraz wielkości elementów do posprzątania, analizowali oraz dostrzegali zależności – niektóre usprawniały im prace, natomiast inne utrudniały. Jednak mimo różnych prób sukces został osiągnięty J

          Marta Czernecka

          Świąteczne projektowanie 3D

          Kolejne zajęcia projektowania 3D to ciąg dalszy projektów związanych ze świętami, a dokładniej ich ulepszanie i modyfikowanie, tak by efekty końcowe były jeszcze lepsze J

          Marta Czernecka

          Laboratoria przyszłości Zaczarowana zagroda

          Uczniowie klasy drugiej zainspirowani lekturą książki Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. " Zaczarowana zagroda", stworzyli wspaniałe prace plastyczno-techniczne.

          #Laboratoriaprzyszłości
           
          Czytam z klasą
          Uczniowie klasy 3b mieli okazję wykazać się niezwykłą kreatywnością podczas opracowywania lektury Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn". Po omówieniu książki uczniowie samodzielnie tworzyli  „lekturę na wieszaku”.
          Dzieci przygotowywały teksty, rysunki i inne elementy, które umieszczały później na wieszaku. Po wykonaniu ciekawych form uczniowie doskonalili umiejętność wystąpień publicznych prezentując wszystkim swoje prace.
           
           
          Joanna Ludwin 
           

          Zbuduj Robota

          Styczeń na zajęciach Zbuduj Robota upłynął uczniom na skonstruowaniu maszyny CNC, która posiadała różne błędy, co uniemożliwiało jej prawidłowe działanie. Po uruchomieniu programu maszyna miała za zadanie narysowanie ołówkiem kwadratu, jednak nie spełniała swojej funkcji. Uczniowie musieli dokonać analizy działania swoich „uszkodzonych” maszyn oraz usunąć usterki, które utrudniały właściwe działanie, tak by nie modyfikować programu. Wszystkim udało się odnaleźć i poprawić powstałe błędy i w dalszej części zajęć nastąpiła modyfikacja zapisu programu – stworzone maszyny potrafiły rysować już nie tylko kwadraty J

          Marta Czernecka

          Projektowanie 3 D

          Na zajęciach uczniowie rozpoczęli tworzenie bazy księżycowej z założeniem, że w stworzonym przez nich obiekcie będą mogły funkcjonować  i przeżyć co najmniej dwie osoby przez 6 miesięcy. Uczniowie muszą zaplanować poszczególne obiekty tak, by astronauci  byli w stanie wyhodować sobie jedzenie, odpoczywać, rozwijać się, wykonywać badania i kontaktować się z Ziemią.  W całym swoim projekcie nie mogą zapomnieć o źródłach pozwalających na pozyskanie energii elektrycznej.

           

          Marta Czernecka

          Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

            Jak co roku nasza szkoła uczestniczy w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach akcji prowadzone są różnego rodzaju działania pokazujące zagrożenia jakie mogą nas spotkać jako użytkowników sieci. Uczymy się również, jak chronić się i zapobiegać zagrożeniom.

          Z tej okazji uczniowie klasy szóstej przygotowali LAPBOOK ‘A , w którym można znaleźć zasady zachowania w sieci. Lapbook, to  rodzaj teczki tematycznej, książeczki na jeden temat przedstawiony w atrakcyjny sposób.  

          Zapraszamy do biblioteki szkolnej, szczególnie uczniów klasy młodszych,  do zapoznania się z informacjami zawartymi w przygotowanym Lapbook’u.

           

          Katarzyna Sobkowska i uczniowie klasy VI

          Film

          https://www.youtube.com/watch?v=G3uKvqcdt0s

            

           

          #laboratoriaprzyszłości

          Laboratoria Przyszłości

           

          WALENTYNKI

          14 lutego w klasie 1a zorganizowano klasowe walentynki, które przebiegały  w atmosferze przyjaźni, szacunku i miłych gestów.

          Najpierw dzieci zostały zapoznane z tradycją obchodzenia Dnia Świętego Walentego oraz z historią patrona tego święta. Następnie przyszła pora na zabawy związane z walentynkami i słodki poczęstunek. Uczniowie m.in. losowali połówki serc, a ich zadaniem było znalezienie koleżanki lub kolegi  z pasującą częścią. Każdy uczeń losował również serduszko
          z komplementem bądź życzeniem walentynkowym.

          Walentynkowy dzień był niezwykły, pełen radości i uśmiechu.

          Elżbieta Kmiecik

          Dzień Bezpiecznego Internetu w klasie IV B oraz Laboratoria Przyszłości

          Jak wszyscy doskonale wiedzą pod pojęciem: „Internet” kryje się ogólnoświatowa świeć zawierająca miliardy danych i umożliwiająca miliardom mieszkańców naszego globu szybką komunikację.

          Należy obiektywnie stwierdzić, że bez tego „cudu techniki” chyba nikt nie wyobraża sobie dziś życia…. Przecież właśnie w sieci najszybciej i najchętniej szukamy informacji; dzięki niej także utrzymujemy relacje społeczne „bez wychodzenia z domu”, robimy zakupy, oglądamy filmy, czytamy książki, a nawet „zwiedzamy” piękne miejsca i „oglądamy” eksponaty wielu muzeów, czy galerii.

          Jednak przebywanie „w przestrzeni Internetu” niesie ze sobą także bardzo wiele pułapek i niebezpieczeństw, na które w sposób szczególny narażeni są jego młodzi użytkownicy. I właśnie po to, aby uwrażliwić dzieci i ich opiekunów na te zagadnienia oraz kształcić od najmłodszych lat właściwe „e-postawy” Komisja Europejska zainicjowała coroczne wydarzenie zwane: „Dniem Bezpiecznego Internetu”.

          W obchody tego święta w piątek 24 lutego włączyli się także uczniowie klasy IV B. Dzieci w czasie zajęć z wychowawcą oglądały film instruktarzowy, a potem bezbłędnie wymieniły składniki ryzyka swojej obecności „w sieci” oraz sposoby ich eliminacji. Uwieńczeniem tych rozważań stało się przygotowanie przez nie pięknych i mądrych plakatów edukacyjnych, ilustrujących to niezwykle ważne zagadnienie, które można podziwiać poniżej J.

           

          Dokumentacja fotograficzna tej lekcji  została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu : „Laboratoria Przyszłości”.

          Iwona Pabis

          Zajęcia Zbuduj Robota

          Luty to oczywiście ciąg dalszy wykorzystania klocków Lego przez uczniów klasy 4b. Tym razem uczniowie mieli możliwość zbudowania robota, którego zadaniem było śledzenie paczek i zaprogramowanie go tak, by reagował w ustalony sposób, gdy „zobaczy” paczkę – klocek określonego koloru. Na wyświetlaczu pojawiały się serduszka, uśmieszki i inne buźki, a nawet dodatkowo mogliśmy usłyszeć przeróżne sygnały dźwiękowe J

          Na kolejnych zajęciach uczniowie puścili wodze fantazji i tworzyli roboty według własnego pomysłu – pojawiły się fantastyczne pojazdy J

          Marta Czernecka

          Zajęcia Projektowania 3D

          Uczniowie klasy siódmej oraz klas ósmych systematycznie rozwijają swoje umiejętności w zakresie obsługi programu do projektowania 3D.  W lutym w dalszym ciągu tworzyli bazę na Księżycu uwzględniając naturalne potrzeby każdego człowieka – powstały cudowne i bardzo pomysłowe projekty.

          Marta Czernecka

          #laboratoriaprzyszłości

          Laboratoria Przyszłości

          23 marca 2023 roku w Publicznej Bibliotece w Płazie odbyło się wystąpienie muzyczno – poetyckie uczniów naszej szkoły, pod tytułem „Kwiaty”.

          Uczniowie klasy V i VI a przypomnieli kolegom i zaproszonym gościom wiersze na temat kwiatów, znaczenie barw oraz symbolikę wybranych kwiatów. Całe wystąpienie przeplecione zostało różnymi, starymi i współczesnymi, piosenkami dotyczącymi kwiatów i uczuć z nimi związanych.

          Rok 2023 jest rokiem wybitnej polskiej poetki, eseistki, krytyczki, tłumaczki i felietonistki Wisławy Szymborskiej, o której nie można było nie wspomnieć w wystąpieniu, zwłaszcza, iż utwory tej noblistki są ponadczasowe, a sięgają do nich najbardziej popularni artyści młodego pokolenia.

          Po wystąpieniu uczniów Szkoły Podstawowej w Płazie głos zabrali nasi goście. Podopieczni DPSu pięknie zaprezentowali utwory na temat wiosny i kwiatów, a regionalny zespół „Płazianki” odśpiewał parę piosenek, nawiązujących do dawnych zwyczajów naszej najbliższej okolicy.

          Całe spotkanie było przyjemne i cenne. Mamy nadzieję, że był to kwiat podarowany przez występujących widzom, bo jak mówi angielskie przysłowie "Gdybyśmy tak każdego dnia na drogę naszego bliźniego rzucali jeden kwiatek, to drogi ziemi byłyby pełne radości..."

           

          https://www.canva.com/design/DAFePScIYGU/hGFkPOqTZtgQvVsBfH-eLw/watch?utm_content=DAFePScIYGU&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

           

                                                                                            Karolina Drużbacka – Łąka

                                                                                            Katarzyna Sobkowska

           

           

          Zbuduj Robota

          Minął kolejny miesiąc naszych zmagań z robotami – uczniowie tym razem musieli zmierzyć się z konstrukcją sejfu. Stworzone przez uczniów sejfy świetnie sprawdzały się jako bezpieczne miejsce na przechowywanie „lego skarbów”. Konstruktorzy zadbali również o dodatkowy ręczny klucz, w razie gdyby awarii uległ program, którego zadaniem było otwarcie i zamknięcie sejfu.

          Podczas zajęć poznali również zasady bezpieczeństwa cyfrowego. Doskonale pamiętają, że nie wolno nikomu ujawniać i przekazywać swoich haseł.

          Marta Czernecka

           

          Projektowanie 3D

          Praktyka czyni mistrza – opierając się na tym stwierdzeniu uczniowie systematycznie rozwijają swoje umiejętności projektowania 3D podczas zajęć. Tworzone przez nich projekty są pełne pomysłów. Stanowią również dowód potwierdzający zdobyte umiejętności J

          Marta Czernecka

          Klasowy Koszyczek Wielkanocny i Laboratoria Przyszłości

          W ostatnią środę przed wiosenną przerwą świąteczną uczniowie klasy IV B mieli okazję poczuć trochę wcześniej magię zbliżającej się Wielkanocny. Stało się tak dlatego, iż celebrowali wówczas swój „Klasowy Koszyczek Wielkanocny”.
          Z samego ranka uśmiechnięte dzieciaki zasiadły do wspólnego stołu, na którym znalazł się chleb, wędlina, słodkie wypieki i oczywiście jeden z głównych symboli nadchodzących dni, czyli...jajka.
          Wszyscy z apetytem spałaszowali, przyniesione przez siebie, pyszności zaspokajając tym samym własne „małe głody”. Naturalnie w czasie posiłku znaleźliśmy też czas i ochotę
          na wspólne rozmowy, żarty i - może przede wszystkim - refleksje na temat tradycji wielkanocnych (nie tylko kultywowanych w Polsce) i ich roli w naszym życiu.
          Niestety - jak wiadomo - czas spędzony na przyjemnościach upływa bardzo szybko i tak stało się i tym razem... Po zakończeniu spotkania najedzone, uśmiechnięte i z głowami pełnymi przemyśleń dzieciaki ruszyły na kolejne lekcje, które przybliżyły im zarówno wiedzę, jak i świąteczny czas.
          Dziękujemy Kochanym Rodzicom za wyposażenie swoich pociech w składniki tego smakowitego śniadanka i dodajemy, że dokumentacja fotograficzna z tego wydarzenia została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
          Iwona Pabis


           

          Dzień Ziemi i Laboratoria Przyszłości

           

          W środę 26 kwietnia cała społeczność Szkoły Podstawowej imienia Wojska Polskiego w Płazie  włączyła się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. Stało się tak za sprawą, zaprezentowanego wówczas przez uczniów klasy IV A i IV B, montażu słowno-muzycznego, w czasie którego dzieci przypomniały wszystkim czym są proekologiczne postawy i dlaczego są one tak ważne dla przyszłości naszej Matki-Ziemi.

          Młodzi artyści, przygotowywani przez panie: Karolinę Drużbacką-Łąkę, Monikę Latko, Iwonę Pabis  oraz Marzenę Szczypczyk, pięknie i przejmująco uświadomili widzom, jak powinien postępować prawdziwy „przyjaciel przyrody” oraz, że „natura jest wieczna, ale tylko wtedy, gdy jest bezpieczna”.

          Niezwykłą atmosferę i rangę tego przedstawienia potęgował fakt, iż na widowni zasiadło wiele znamienitych postaci, a wśród nich Szanowne Grono Pedagogiczne naszej szkoły na czele z paniami Dyrektor, cała Społeczność Uczniowska i znakomici goście:  Opiekunowie i Podopieczni Powiatowego Domu Pomocy Społecznej imienia Adama Starzeńskiego w Płazie oraz Nauczyciele i Dzieci z oddziału 0 Przedszkola Samorządowego w Płazie.

          Należy także uczciwie zaznaczyć, że przysłowiową „wisienką na torcie”, wzbogacającą przekaz całej akademii, był  spektakularny pokaz mody ekologicznej w wykonaniu przedstawicieli klas V - VIII naszej szkoły, w czasie którego udowodnili oni posiadania niezwykłej wyobraźni, talentu i troski o dobrą kondycję naszej ukochanej planety.

           

          Wszystkim aktorom oraz twórcom ekologicznych kostiumów gratulujemy talentu i odwagi, a Szanownym Gościom serdecznie dziękujemy za odwiedziny w murach naszej płaziańskiej placówki!!!

          Kończąc tę krótką relację z wydarzenia pozwalamy sobie jeszcze wspomnieć , iż nagłośnienie przedstawienia oraz jego dokumentacja fotograficzna były możliwie dzięki użyciu sprzętu zakupionego przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

           

          Karolina Drużbacka-Łąka, Monika Latko, Iwona Pabis , Marzena Szczypczyk

           

          Konkurs intersemiotyczny i Laboratoria Przyszłości

          W ostatni przed długim, majowym weekendem piątek uczniowie klasy IVB w czasie zajęć z języka polskiego wzięli udział w swoistej lekcji patriotyzmu i postaw obywatelskich.
          Na początku spotkania wspólnie przypomnieliśmy sobie odległe XVIII - wieczne wydarzenia, których finałem było uchwalenie - pierwszej w Europie i drugiej na świecie - słynnej już Konstrukcji 3 Maja.
          Potem przyszedł czas na znalezienie odpowiedzi na - bardzo trudne dla dzieci - pytania: „Co to w ogóle jest konstytucja?” oraz: „Jakie, ważne i reformatorskie zapisy znalazły się w tym dawnym już dla nas akcie prawnym?”.
          Wskazówek pomocnych w rozwiązaniu tych zagadek szukaliśmy oczywiście w zakamarkach własnej pamięci, zdobytej w szkole wiedzy oraz pięknym i mądrym wierszu Agaty Dziechciarczyk zatytułowanym „Konstytucja 3 Maja”.

          Po wysłuchaniu tego niezwykle pouczającego tekstu literackiego uczniowie zostali postawieni przed kolejnym - również niełatwym - zadaniem. Wzięli oni bowiem udział w klasowym konkursie na najlepszy przekład intersemiotyczny poezji upamiętniającej wydarzenia związane z Konstytucją 3 Maja.
          Wychowankowie tworzyli prace plastyczne, które ilustrowały, opisane w wierszu, wydarzenia przy okazji odsłaniając kulisy własnych przemyśleń i emocji związanych z tym tematem.
          Zaangażowanie dzieci, ich pomysłowość i poziom refleksji był naprawdę godny podziwu i sprawił, że wyłonienie najlepszego rysunku stało się  ogromnym wyzwaniem.
          Ostatecznie zwycięzcą został Wiktor Ziemba, a kolejne miejsca wywalczyli Julia Patryarcha, Marcin Meus i Hanna Paluch.
          Wszystkim uczestnikom  tej nietypowej lekcji bardzo dziękuję za aktywność, mądre pytania i dojrzałą postawę „młodego patrioty”, a zwycięzcom gratuluję talentu i staranności w działaniu!
          Dodam jeszcze, że dokumentacja fotograficzna z tego wydarzenia została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratoria Przyszłości”.
          Iwona Pabis (wychowawca kl. IVB).

          Kończymy nasze projekty J

          Nadszedł czas, aby zakończyć projekt nad bazą kosmiczną, którą uczniowie wykonywali podczas zajęć Projektowania 3D.  Efekty są pełne pomysłów i ciekawych rozwiązań. Ukończone prace wzięły udział w ogólnopolskim  konkursie Moon Camp Chellenge 2022 -2023 organizowanym przez ESA and Airbus Foundation przy udziale Autodesk. Gratulujemy wytrwałości i zdobytych umiejętności J

          Marta Czernecka

           

          Coś przydatnego …

          Tym razem podczas zajęć Projektowania 3D uczniowie zajęli się przygotowaniem projektów zawieszek do kluczy do sal lekcyjnych w naszej szkole. Jak zwykle pomysłów było mnóstwo, a efekty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach J

          Marta Czernecka

          Klocki Lego dla każdego J

          Młodsze dzieci uwielbiają klocki Lego, ale okazuje się, że uczniowie klasy ósmej też chętnie układają klocki J W ramach zajęć otwartych na zajęciach Zbuduj  Robota mieliśmy okazje gościć uczniów klasy ósmej oraz p. Magdalenę Lubecką – Szpiech. Czwartoklasiści chętnie demonstrowali swoje umiejętności składania oraz programowania klocków. Wspólnie udało nam się zbudować i ulepszyć maszynę do rysowania kształtów J Zabawa była super J

          Marta Czernecka

          Fajna zabawa

          Każdy wie, że zabawa z klockami Lego jest fantastyczna i ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia. Czwartoklasiści bardzo lubią się dobrze bawić, dlatego też świetnie sobie dają radę podczas zajęć. Efektem ich pracy jest robot – tancerz, który zapewne też wie co to znaczy dobra zabawa J Możemy także podziwiać inne konstrukcje, np. robota określającego prędkość wiatru czy pojazdu stworzonego według własnego pomysłu konstruktora.

          Marta Czernecka

          Projektowanie 3D

          Czy to już koniec? Nie dla uczniów, którzy zafascynowali się projektowaniem 3D J

          W związku z tym, że w tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, postanowiliśmy zaprojektować dowolną budowlę związaną z tym słynnym człowiekiem.

          A oto nasze projekty – możemy zauważyć początki działań uczniów oraz efekty końcowe.

           

          Wakacje zbliżają się bardzo szybko, mimo to mali konstruktorzy dalej rozwijają swoje pasje i zdobywają nowe umiejętności – tym razem zbudowaliśmy robota, który idealnie tematem powiązany jest z wakacjami - robota rowerzystę.

          Marta Czernecka

          ROK SZKOLNY 2023/24

          Zajęcia z klockami LEGO

          Od nowego roku szkolnego kontynuujemy zajęcia Zbuduj Robota dla chętnych uczniów klas czwartych. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię uczniów. Budując według określonego wzoru uczniowie uczą się cierpliwości, trenują koncentrację i rozwiązują problemy, a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną.

          Ponadto podczas zajęć zdobywają również umiejętności programistyczneUczniowie mają za zadanie skonstruować prostego robota, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramować go tak, aby wykonywał określone czynności.

          We wrześniu uczniowie zmagali się z budowaniem oraz ulepszaniem chwytaka oraz jeżdżącego nosorożca, dla którego modyfikowali długość i kierunek przebytej trasy.

          Marta Czernecka

           

          Zajęcia z projektowania 3D.

          Na zajęciach z projektowania 3D chętni uczniowie klasy szóstej mieli okazje zapoznać się z programem Tinkercad, który umożliwi uczniom tworzenie i przygotowanie projektów do wydrukowania na drukarce 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie tworzą trójwymiarowe obiekty geometryczne za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego, dzięki czemu  rozwijają wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne i doskonalą umiejętności konstrukcyjne oraz swoją kreatywność.

          Marta Czernecka

          Lego – październik

          Kolejne zajęcia Zbuduj Robota upłynęły na doskonaleniu umiejętności konstruowania i budowania oraz rozwijaniu i poszerzaniu umiejętności programowania. Tym razem uczniowie stworzyli gracza oraz bramkę piłkarską, rowerzystę dla którego mogliśmy analizować wykres przedstawiający szybkość jego ruchu,  maszynę, której zastosowanie musieli zaproponować mali konstruktorzy oraz poruszającego się nosorożca.

          Marta Czernecka

               

          Projektowanie 3D – październik

          Podczas zajęć z projektowania 3D uczniowie tym razem skupili się na przygotowaniu prac konkursowych w ramach VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła – Wisława Szymborska”.

          Efekty ich prac można podziwiać na zdjęciach.

          Marta Czernecka

           

          Dzieci uczą rodziców

          13 listopada uczniowie klasy III realizowali lekcję pt. BIAŁO- CZERWONA NIEPODLEGŁA. Dzieci poszerzyły i utrwaliły wiedzę o symbolach narodowych oraz ojcach polskiej niepodległości. Z zaciekawieniem oglądały prezentację i rozwiązywały różnorodne zadania dla nich przygotowane. To była ciekawa lekcja historii.

           
          Marzena Borodawko
           
            

          Dzień życzliwości i pozdrowień w klasie 3 - innowacja pedagogiczna "Pozytywnie przyłapani" w klasie 3

           

          21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo dziś na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

          Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tak też było dzisiaj w naszej klasie. Dziewczyny były królowymi, chłopcy dżentelmenami, każdy w swojej roli czuł się doskonale. Wszyscy uczniowie obdarowywali się wzajemnie pozytywnymi emocjami.  Na twarzach wszystkich uczniów można było zobaczyć uśmiech i radość.

          wychowawca Marzena Borodawko 

          Zajęcia z projektowania 3D
          W listopadzie uczniowie w dalszym ciągu rozwijali swoje umiejętności projektowania przestrzennego oraz poszerzali swoją wiedzę z zakresu edukacji kosmicznej. Uczniowie projektowali między innymi rakiety kosmiczne oraz skafander kosmiczny.
          Marta Czernecka

          Zajęcia z klockami LEGO
          Kolejny miesiąc zajęć z klockami Lego upłynął na zdobywaniu nowych umiejętności konstrukcyjnych oraz pokonywaniu pojawiających się trudności. Uczniowie budowali między innymi specjalny chwytak oraz testowali różne jego ramiona i dobierali je tak, by były jak najbardziej funkcjonalne. Ponadto konstruowaliśmy roboty skoczki. Po próbach i wstępnych wyścigach mali konstruktorzy modyfikowali odnóża swoich robotów tak, by poruszały się one jak najszybciej.
          Marta Czernecka

          Grudniowe zajęcia Zbuduj Robota musiały oczywiście zawierać akcent świąteczny  uczniowie w świątecznych humorach konstruowali roboty skoczki oraz budowali roboty, które zawierały celowe błędy, a zadaniem młodych konstruktorów było ich usunięcie i naprawa.
          Marta Czernecka

          #laboratoriaorzyszlości
          @Laboratoria Przyszłości

          Zajęcia Projektowania 3D to w dalszym ciągu systematyczna praca nad stworzeniem bazy księżycowej, ale w związku z zbliżającymi się świętami i panującą atmosferą świąt postanowiliśmy również wpleść mały zimowy akcent.
          Marta Czernecka
          #LaboratoriaPrzyszlości
          Laboratoria Przyszłości

          Styczniowe zajęcia Zbuduj Robota skupione były przede wszystkim na wzajemnej współpracy i koleżeńskim wsparciu - uczniowie mieli za zadanie wykonać prototyp sejfu. Każdy z grupy był odpowiedzialny za prawidłowe skonstruowanie odpowiedniej części sejfu. Następnie uczniowie mieli połączyć przygotowane fragmenty w całość. Mali konstruktorzy wywiązali się rewelacyjnie z przydzielonych im zadań i stworzone przez nich sejfy działały bez zarzutu.
          Brawo
          Marta Czernecka

          Uczniowie w ramach zajęć Projektowania 3D przygotowują pracę na konkurs Moon Camp Challenge w ramach którego opracowują swój projekt związany z ludzką eksploracją kosmosu i tworzą siedlisko na powierzchni Księżyca. Dzięki czemu poszerzają swoją wiedzę nie tylko z zakresu obsługi programu Tinkercad, ale także z zakresu panujących warunków w kosmosie.
          Czernecka Marta

          #LaboratoriaPrzyszłości
          @Laboratoria Przyszłości


          Uczty, zabawy, tańce, piosenki to nieodłączne elementy karnawału. Uczestnicy zajęć Zbuduj Robota również poczuli imprezowy klimat i zbudowali tym razem robota tancerza. Modyfikowali częstotliwość jego ruchów oraz podłączali muzykę i ogólnie śmiało można powiedzieć, że dobrze się bawili
          Marta Czernecka

          #LaboratoriaPrzyszłości
          Laboratoria Przyszłości
          Uczestnicy zajęć Projektowanie 3D zbliżają się do zakończenia swoich prac konkursowych. W programie Tinkercad przygotowali kombinezony dla astronautów, pole pełne marchewek oraz maszynę do tworzenia nawozu  gratulujemy pomysłowości i zdolności
          Marta Czernecka
           

          Dzieci uczą rodziców

          Lekcja w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej DZIECI UCZĄ RODZICÓW promuje akceptację, zrozumienie i szacunek, pomagając dzieciom rozwijać pozytywne postawy wobec różnorodności i uczy, jak ważne jest, abyśmy wszyscy wspierali się nawzajem w naszej unikalności.

          Marzena Borodawko 

          Wielkanoc

          Dzisiejsze prace w wykonaniu uczniów klasy 3. Wyszły prawdziwe arcydzieła. 

          Dzięki wykonywaniu prac plastycznych dzieci mają okazję do ćwiczeń motoryki małej, rozwoju manualnego, wzbogacaniu kreatywności, a nawet doznawaniu bodźców sensorycznych.
          wychowawca Marzena Borodawko 

          Uczestnicy zajęć Zbuduj Robota przez kolejny miesiąc doskonalili swoje umiejętności konstruowania i programowania robotów. Dzięki temu możemy podziwiać ich fantastyczne roboty.

          Marta Czernecka
          Laboratoria Przyszłości
          #LaboratoriaPrzyszłości

          W marcu uczestnicy zajęć Projektowanie 3D modyfikowali i udoskonalali swoje projekty baz księżycowych - pojawiły się wyposażenia pomieszczeń oraz roślinność niezbędna do przetrwania w nowych warunkach.
          Laboratoria Przyszłości
          #LaboratoriaPrzyszłości

          Marta Czernecka

          Zwierzęta domowe były tematem 7 lekcji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej DZIECI UCZĄ RODZICÓW.

          Uczniowie klasy 3 dowiedzieli się:
          jak mogą pomóc zwierzętom w schronisku, co zrobić, gdy znajdą zagubione zwierzę, jakie są najważniejsze zasady opieki,
          dlaczego niektóre zwierzęta są w schroniskach, jak zwierzęta pokazują, że nas kochają. Na dzieci czekały także zadania do wykonania.
          Na koniec zajęć wszyscy stwierdzili, że zwierzęta uczą empatii, odpowiedzialności i są źródłem wielkiej radości.
          wychowawca Marzena Borodawko