Kwietniowe „Oby do Wakacji”
14.04.2025Witajcie nasi Drodzy Czytelnicy!
Kwiecień w tym roku przynosi nam mocno wyczekiwane Święta Wielkiej Nocy, a co za tym idzie dłuższą przerwę od nauki. Ten moment wytchnienia stwarza możliwość do odpoczynku, spędzenia czasu w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, ale także nadrobienia zaległości czytelniczych. I w tej ostatniej kwestii mamy dla Was dobrą wiadomość- najnowsze wydanie „Oby do Wakacji” jest już ukończone i wkrótce będziecie mogli się z nim zapoznać J. Wiedząc, że jego kolportaż zbiega się z wyjątkowym momentem w kalendarzu bardzo się staraliśmy zapełnić go ciekawymi i różnorodnymi artykułami, wśród których możemy wymienić choćby tradycyjne rubryki poświęcone znanym i nietypowym świętom, wieści ze szkolnych korytarzy, recenzje, krzyżówki, a także wspomnienie z dalekich wojaży. Jednocześnie przypominamy, że nasz periodyk jest dostępny również w płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej i zachęcamy do jego nabycia.
Wszystkim Czytelnikom życzymy zdrowych, spokojnych świąt oraz dużo pozytywnych wrażeń doznanych podczas lektury „Oby do Wakacji”!!!
Redakcja i Iwona Pabis (opiekun gazetki)
Świetlicowa pisanka
14.04.2025Nie ma Wielkanocy bez pisanek. Kolorowe i zdobione jajka zajmują honorowe miejsce w koszyczku i na uroczystym stole. Pisanki to nieodzowny element Świąt Wielkanocnych. Już od najmłodszych lat dzieci uczą się, co oznacza ten symbol i w jaki sposób można ozdobić jajka.
Na zajęciach plastycznych w świetlicy uczniowie wykonali wielkoformatową pisankę. Wspólne tworzenie pracy zapewniło dzieciom rozrywkę, wykonywana w większej liczbie uczestników dała możliwość integracji i wczucia się w świąteczny klimat.
Marzena Borodawko
Joanna Ludwin
Sukces w Wojewódzkim Konkursie Ortograficzny KAKTUS 2025
14.04.2025W tym roku szkolnym odbyła się XIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Kaktus”. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i międzyszkolnego przeprowadzonego w Krakowie.
Patronat sprawowali: Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator Oświaty, Prezydent miasta Krakowa, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego i Polskie Towarzystwo Kaligraficzne.
W etapie finałowym trzecioklasiści musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych oraz umiejętnością ich praktycznego zastosowania. Uczniowie napisali dyktando oraz rozwiązali test z różnymi zadaniami ortograficznymi.
Uczennica klasy 3a Alicja Malik zajęła III miejsce i została laureatem Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego KAKTUS 2025.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Elżbieta Kmiecik
1 a- warsztaty wielkanocne
13.04.202510 kwietnia w klasie 1 a odbyły się warsztaty wielkanocne. Uczniowie ozdabiali zajączki i kurczaczki że styropianu oraz przygotowali piękny koszyczek wielkanocny. Materiały na wykonanie ozdób zasponsorowali rodzice uczennicy z klasy, za co serdecznie dziękujemy.
Warsztaty te nie tylko rozwijały zdolności manualne uczniów, ale takie wprowadziły ich w świąteczny nastrój i pozwoliły na radosne spędzenie czasu.
wychowawca Marzena Borodawko
Warsztaty wielkanocne
08.04.2025W poniedziałek 7 kwietnia dzięki spotkaniu z wyjątkowymi Osobami - członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich „Płazianki” uczniowie klasy VIB mieli niebywałą okazję poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Tego dnia dzieci zostały zaproszone do siedziby sąsiadującej z naszą szkołą Miejskiej Biblioteki Publicznej by wziąć udział w warsztatach plastycznych. Na miejscu czekały już na nas wspomniane powyżej Panie, by podzielić się swoimi talentami artystycznymi. Pod ich czujnym okiem mogliśmy dać upust własnej kreatywności i zapałowi twórczemu, dzięki czemu szybko powstały piękne wielkanocne kurczaczki, które na pewno będą stanowiły cenną ozdobę niesionych przez nas do święcenia koszyczków, czy też rodzinnych, świątecznych stołów.
Dobra energia, życzliwość pracowników książnicy oraz Szanownych „Płazianek” szybko wszystkim nam się udzieliły, a czas spędzony na pracy minął błyskawicznie.
Serdecznie dziękujemy za wspólne chwile, cierpliwość, życzliwe przyjęcie oraz niezwykle dla nas przydatne i cenne wskazówki pomocne przy wykonywaniu ozdób!
A dowodem na to, iż dobrze wykorzystaliśmy spotkanie niech będzie znajdujące się poniżej tego artykułu zdjęcie prezentujące nasze wesołe „stworki” 😊.
Uczniowie klasy VIB oraz wychowawca - I. Pabis
Nietypowy piątek
07.04.2025Pierwszy piątek kwietnia uczniowie klasy VIA i VI B spędzili w dość nietypowy sposób odpoczywając od szkolnych ławek i tradycyjnej nauki. Stało się tak dlatego, iż - tuż po zakończeniu pierwszej lekcji - udali się oni na piękny, wiosenny spacer, którego meta znajdowała się w siedzibie znanej chyba wszystkim mieszkańcom Płazy Fundacji Czuła Stodoła.
Na miejscu młodzież odpoczęła chwilę po trudach wędrówki rozkoszując się pięknymi okolicznościami przyrody i poszukując oznak wiosny, by następnie ochoczo przystąpić do pracy.
Przed uczestnikami wycieczki zostało bowiem postawione niełatwe zadanie – każdy - pracując na kole garncarskim - musiał samodzielnie wykonać własne naczynie… Na szczęście nasze raczkujące w tej dziedzinie umiejętności były cierpliwie wspierane przez Gospodynię tego niezwykłego miejsca - prowadzącą warsztaty panią Dorotę Koubę - której ogromnie dziękujemy za zaproszenie oraz życzliwość i uśmiech!
Podziwiając zaangażowanie dzieci oraz patrząc na ich uśmiechnięte twarze i efekt końcowy pracy bez wątpienia nasuwa się wniosek, iż zajęcia były strzałem w dziesiątkę. Pamiątką po nich będą miłe wspomnienia i zrobione przedmioty, które na pewno staną na honorowych miejscach w wielu domach.
Chcielibyśmy częściej w taki sposób rozpoczynać weekend!!!
Uczniowie z klasy VIA i VIB oraz wychowawczynie: Iwona Pabis i Marzena Szczypczyk
Warsztaty wielkanocne z KGW w Płazie
03.04.2025Święta Wielkanocne są niezwykle barwne i towarzyszy im wiele obrzędów. Dla podtrzymania tych lokalnych zwyczajów i tradycji – Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Płazie chętnie odpowiedziały na zaproszenie uczniów klasy 1 a oraz wychowawcy. Dzieci pod kierunkiem Pań, które mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ozdób świątecznych, wykonały przepiękne kurczaczki. W efekcie każdy uczestnik stworzył swoje własne, niepowtarzalne dzieło sztuki, które stanowić będzie piękną dekorację świątecznego stołu.
Składamy serdeczne podziękowania Panom z KGW w Płazie, które z tak dużym zaangażowaniem przygotowały i przeprowadziły ciekawe i inspirujące warsztaty.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu zajęcia.
uczniowie klasy 1 a oraz wychowawca Marzena Borodawko
Prima Aprilis
03.04.2025Dnia 1 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Prima Aprilis w wyjątkowo zabawny sposób. Zgodnie z tradycją tego dnia nie zabrakło śmiechu, żartów i niespodzianek, ale największą atrakcją było przebranie się dziewczyn za chłopców, a chłopców za dziewczyny.
Już od samego rana na szkolnych korytarzach panowała radosna atmosfera. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością – dziewczyny nosiły sportowe bluzy, czapki z daszkiem i luźne spodnie, natomiast chłopcy zachwycali perukami, spódniczkami i kolorowymi dodatkami.
W ciągu dnia wybraliśmy Miss i Mistera, którymi zostali Natalia z klasy IV i Filip z klasy VII. Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się kreatywnością i dystansem do siebie. Dziękujemy za wspólną zabawę !
Samorząd Uczniowski z opiekunem
Projekt ZUS i Laboratoria Przyszłości
30.03.2025Od wielu lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych współpracuje ze szkołami w celu propagowania wiedzy na temat powszechnych i obowiązkowych w naszym kraju ubezpieczeń. Czyni to na różnych płaszczyznach, wśród których szczególne miejsce ma coroczny projekt rekomendowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie zatytułowany: „Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne?”.
W tę pożyteczną i wartościową akcję od dawna włącza się też nasza szkoła, a konkretnie uczniowie klas ósmych podczas zajęć wiedzy o społeczeństwie. W celu realizacji działań projektowych w marcu młodzież poznała najważniejsze akty prawne regulujące kwestię ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz sytuacje, w których „statystyczny Kowalski” może skorzystać z wypłacanych przez ZUS świadczeń. Następnie uczniowie przeszli do działań praktycznych… Postawione przed nimi zadanie polegało na przygotowaniu pracy, która odpowie na pytanie zawarte w tytule projektu i jednocześnie przekona opinię publiczną, iż warto systematycznie i uczciwie odprowadzać składki na to ubezpieczenie.
Każde z wykonanych przez naszych ósmoklasistów dzieł było wartościowe i właściwe pod względem merytorycznym oraz dowodziło kreatywności i dużego zaangażowania twórców . Ostatecznie – po długich i burzliwych obradach – jury w składzie: p. dyrektor mgr Dorota Smolik, p. pedagog mgr Monika Kula oraz nauczyciel wos-u p. mgr Iwona Pabis zdecydowało, że na szczególne uznanie i reprezentowanie naszej szkoły na etapie wojewódzkim tego konkursu zasługuje Mateusz Woskowicz.
Wszystkim uczestnikom projektu gratulujemy pomysłowości i talentu, a za nagrodzonego trzymamy kciuku podczas kolejnego modułu zmagań!!!
Zdjęcia prezentujące prace naszych uczniów zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
I. Pabis, M. Kula
Dzień kowbojski
29.03.2025Dzień Kowbojski w naszej szkole był pełen emocji, dobrej zabawy i prawdziwego westernowego klimatu! Wszyscy uczestnicy przenieśli się na Dziki Zachód, biorąc udział w wyjątkowych konkurencjach i pokazując swoją kreatywność oraz sprawność.
Jednym z głównych punktów wydarzenia był konkurs na plakat „WANTED”, w którym uczniowie mogli wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi. Powstały fantastyczne prace, na których nie brakowało groźnych bandytów, kowbojskich rewolwerowców i wysokich nagród za ich schwytanie. Jury miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie plakaty były niezwykle pomysłowe i starannie wykonane.
Następnie uczestnicy musieli zmierzyć się z torem przeszkód dla prawdziwych kowbojów. Rywalizacja wymagała szybkości, zręczności i odwagi – skakanie przez przeszkody, rzut lassem, przeskoki przez „dziką rzekę” czy zadania pamięciowe sprawiły, że każdy poczuł się jak bohater westernu. Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili, a najlepsi kowboje zostali nagrodzeni.
Dzień Kowbojski zakończył się w fantastycznej atmosferze, pełnej śmiechu i dobrej zabawy.
Dziękujemy za wspólną zabawę
Samorząd Uczniowski
1
Szkolny Mistrz Polszczyzny 2025 roku i Laboratoria Przyszłości
27.03.202521 lutego na całym świecie celebrowane jest niezwykłe święto zwane „Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego”. Ta ustanowiona przez UNESCO w 1999 roku uroczystość ma za zadanie promowanie i chronienie języków narodowych, jako istotnych nośników kultury, komunikacji oraz tożsamości ludzi żyjących na naszym globie.
W obchody tego wydarzenia od wielu lat włącza się też nasza szkolna społeczność za sprawą odbywającego się wówczas konkursu, który wyłania najwspanialej władającego polszczyzną ucznia w danym roku. Aby otrzymać ten zaszczytny tytuł należy poprawnie rozwiązać test sprawdzający wiedzę z zakresu rodzimej ortografii, fleksji, składni i frazeologii.
W 2025 roku do grona najzdolniejszych uczniów pretendowało 30 osób, które pokonując stres walczyły o tytuł Szkolnego Mistrza Polszczyzny. Po zaciętej rywalizacji (konieczna była nawet dogrywka) laur zwycięstwa przypadł:
- w kategorii klas IV-VI: Natalii Atłas z klasy 5a; zaś
- w kategorii klas VII- VIII ex-aequo: Zofii Lemie i Bartłomiejowi Żmudzkiemu z klasy 7a.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję odwagi i zaangażowania, a zwycięzcom życzę dalszych sukcesów!!!
Iwona Pabis
Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Kocham Tworzyć
26.03.2025Uczniowie klasy 1 b potrafią nie tylko malować, ale też domalowywać fragmenty prac. Oto parę przykładów tego typu pracy plastycznej.
https://www.canva.com/design/DAGi11Gn_7U/PvF1Cv6A3U52qQRO5cepLA/watch?utm_content=DAGi11Gn_7U&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=uniquelinks&utlId=hf2a9c4b42c
Karolina Drużbacka - Łąka
Kocham Tworzyć
26.03.2025Kotki w wykonaniu uczniów klasy 1 b. Miłe, kolorowe i puchate zwierzątka.
https://www.canva.com/design/DAGi1lMyChc/bYF0yc0ukj41XqzUex4kWQ/watch?utm_content=DAGi1lMyChc&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=uniquelinks&utlId=h2a8528da44
Karolina Drużbacka - Łąka
Dzieci uczą rodziców
24.03.2025W dniu 21 marca uczniowie klasy 1 a w ramach ogólnopolskiej akcji DZIECI UCZĄ RODZICÓW odbyli lekcję ekologiczną " Dbamy o naszą planetę-segregacja śmierci i ponowne wykorzystanie przedmiotów".
Celem zajęć było uświadomienie uczniom znaczenia dbania o środowisko poprzez segregację śmieci, oszczędzanie zasobów oraz ponowne wykorzystanie przedmiotów.
Prezentacja multimedialna oraz ćwiczenia do wykonania pomogły uczniom zrozumieć, że każdy, nawet mały gest, ma znaczenie dla środowiska. Każdy uczeń 1a po dzisiejszych zajęciach został małym ambasadorem ekologii w swoim domu.
wychowawca Marzena Borodawko
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole! 🌞🌸
23.03.2025Dziś uczniowie klas 1-3 radośnie świętowali Pierwszy Dzień Wiosny!
Aby przywitać tę długo wyczekiwaną porę roku, wyruszyliśmy barwnym pochodem ulicami, niosąc symbole nadchodzącej wiosny.
Kulminacyjnym momentem było pożegnanie zimy – tradycyjne spalenie Marzanny, które symbolizowało odejście mroźnych dni. Pożegnaliśmy chłód i śnieg, a w zamian z radością przywitaliśmy wiosnę, śpiewając pełne energii wiosenne piosenki!
Teraz już z niecierpliwością czekamy na ciepłe, słoneczne dni!
Wychowawcy klas 1-3
10
Warsztaty w bibliotece
20.03.202519 marca klasa III b udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płazie, by uczestniczyć w zajęciach.
Najpierw uczniowie poznali Koszmarnego Karolka bohatera serii książek dla dzieci oraz jego dziwne pomysły. Kolejnym etapem były doświadczenia z wywarem z czerwonej kapusty, który w obecności kwasów zmienia barwę na czerwoną, a w obecności zasad na niebieską.
Podsumowaniem zajęć było malowanie odczynami kwaśnymi i zasadowymi na kapuścianym tle. Spod pędzli wyłaniały się wspaniałe dzieła plastyczne.
Bardzo dziękujemy Pani Monice Bulek za ciekawe i pouczające zajęcia.
Uczniowie klasy III B oraz wychowawca - Bożena Jurkiewicz
5
Igrzyska dzieci
19.03.2025Z radością podsumowujemy zawody Igrzyska dzieci w mini piłce ręcznej i mini siatkówce, które zakończyły się wielkim sukcesem! Drużyna nasza zajęła w obu rywalizacjach 3. miejsce.
W turnieju gminno-miejskim wzięły udział drużyny, które wykazały się determinacją, zaangażowaniem i świetną współpracą zespołową. Mecze były pełne widowiskowych akcji, dynamicznych zagrywek i pięknych bramek, co sprawiło, że kibice z zapartym tchem śledzili każdą rozgrywkę.
Wszyscy uczestnicy zasłużyli na wielkie gratulacje za sportową postawę i fair play.
Zawody zakończyły się wręczeniem nagród i dyplomów, a uśmiechy na twarzach uczestników były najlepszym dowodem na to, że sport łączy i dostarcza wielu wspaniałych chwil. To były dni pełne pasji i radości, które na długo pozostaną w naszej pamięci!
Skład drużyny mini pilka siatkowa 3. miejsce:
Wiktor Strzelichowski
Oliwier Jastrzębski
Igor Majka
Eryk Śleziak
Jan Pająk
Szymon Czerkas
Mateusz Dziedzicki
Filip Supernat
Kacper Kopeć
Skład drużyny mini piłka ręczna 3. miejsce:
Wiktor Strzelichowski
Paweł Bochniak
Eryk Śleziak
Michał Kozłowski
Jan Pająk
Szymon Czerkas
Patryk Głogowski
Mateusz Dziedzicki
Filip Supernat
Bartosz Grzyb
Marcowe „Oby do Wakacji”
17.03.2025Z radością informujemy, że najnowsze i do tego wiosenne wydanie naszej gazetki zostało już ukończone i oddane do druku, a to oznacza, iż wkrótce będzie mogło ono trafić w Wasze ręce .
Zapełniliśmy go mnóstwem – mamy nadzieję – ciekawych artykułów, wśród których znajdziecie między innymi recenzje, krzyżówki, relacje ze szkolnych wydarzeń, czy też informacje na temat różnych świąt.
Niezmiennie zachęcamy do nabycia szkolnego periodyku przypominając, że jest to możliwie również w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płazie i obiecując, iż czas spędzony z „Oby do Wakacji” będzie niezapomniany.
Zatem - „do przeczytania”!!!
Redakcja i Iwona Pabis (opiekun gazetki)
Dzień Kobiet w klasie VI B i Laboratoria Przyszłości
13.03.2025Z kilkudniowym opóźnieniem spowodowanym chorobą wychowawczyni uczniowie z oddziału VIB w czwartek 13 marca świętowali Dzień Kobiet 😊.
Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia dziewczynkom przez klasowych dżentelmenów własnoręcznie przygotowanych laurek, w których znalazły się ułożone przez nich wiersze i drobnych upominków oraz gremialnym odśpiewaniem dedykowanej „młodym damom” piosenki „Sto lat”.
Po zakończeniu tej „oficjalnej części” spotkania przyszedł czas na wspólne zabawy, gry i quizy, które sprawiły, że wszystkim udzielił się wyśmienity nastrój, a szkolna rutyna na moment ustąpiła miejsca radosnym pogawędkom.
Te wyjątkowe chwile były możliwe także dzięki Kochanym Rodzicom, którzy jak zawsze zadbali o zakup prezentów dla Szanownych Kobietek oraz słodki, kremówkowy poczęstunek dla wszystkich biesiadników - za co Im niezmiennie mocno i serdecznie DZIĘKUJEMY!!!
A zdjęcia dokumentujące naszą zabawę zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Uczniowie klasy VI B oraz wychowawczyni - Iwona Pabis