Na zajęcia kółka plastycznego w klasie 1 a zawitała piękna PANI WIOSNA
prowadząca zajęcia Marzena Borodawko
Na zajęcia kółka plastycznego w klasie 1 a zawitała piękna PANI WIOSNA
prowadząca zajęcia Marzena Borodawko
Dnia 26.02.2025 w naszej szkole odbył się niezwykły Dzień Kosmosu, który przeniósł uczniów w fascynujący świat gwiazd, planet i tajemnic wszechświata. Wydarzenie to nie tylko dostarczyło mnóstwo zabawy, ale także poszerzyło naszą wiedzę o astronomii.
Obchody rozpoczęły się od przygotowania plakatów klasowych, wylosowanych wcześniej planet.
W następnym etapie wszyscy uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące Układu Słonecznego, gwiazdozbiorów i księżyca. Zabawa dostarczyła wielu emocji i wymagała logicznego myślenia oraz współpracy w grupach.
Na koniec dnia odbyły się turnieje sportowe tzw. gwiezdne wojny w unihokeju.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie dobrze się bawili.
Samorząd Uczniowski
26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi, a przede wszystkim dzieci. Święto tych prehistorycznych stworów można spędzić na wiele sposobów. Uczniowie klasy 1 a zostali zaproszeni na zajęcia do MBP w Płazie. Dzieci brały udział w różnorodnych zabawach edukacyjnych, quizach, układali puzzle oraz rozsypanki wyrazowe, nie zabrakło również zabaw ruchowych przy muzyce. Rozmawialiśmy o pracy paleontologa, o tym gdzie mieszkały i czym się żywiły dinozaury. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością nazw dinozaurów.
Podczas zabawy wszystkim towarzyszyła radość i zadowolenie, a tak spędzony dzień przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat. Finałem zajęć było wykonanie z papieru małego dinozaura.
Pani Monice dziękujemy za ciekawe i pouczające zajęcia.
uczniowie klasy 1 a oraz wychowawca Marzena Borodawko
W piątek 28 lutego najbardziej zaangażowani i systematyczni redaktorzy „Oby do Wakacji” wyruszyli na wycieczkę do Multikina w Jaworznie, aby obejrzeć tam film zatytułowany „100 dni do matury”, a tym samym „odebrać zasłużoną zapłatę” za swoją rzetelną pracę wykonaną w I okresie bieżącego roku szkolnego J.
Wybrany przez nas „obraz X-muzy” pojawił się na szklanych ekranach w drugiej połowie lutego 2025 roku, a jego reżyserem jest Mikołaj Piszczan. Fabuła dzieła opiera się na przygodach nastoletnich przyjaciół, spośród których szczególnie wyróżnia się jeden „młodzieniec”… .
Chłopak nie chce pogodzić się z faktem, iż jego „paczka” niebawem może się rozpaść, bo rówieśnicy kończą szkołę średnią i po zdaniu matury wybiorą zapewne własne, dalsze drogi edukacyjno-społeczne . Chce on za wszelką cenę zapobiec tej katastrofie i decyduje się na mocno kontrowersyjne działania.
Sam film bardzo przypadł nam do gustu - był zabawny, zaskakujący i pouczający jednocześnie. Po zakończeniu jego emisji - aby jeszcze lepiej i pozytywniej zapamiętać wspólne chwile spędzone na wycieczce - wszyscy udaliśmy się w kierunku punktów gastronomicznych zlokalizowanych w Galerii Galena i do naszych brzuszków wpadło „małe co nieco”.
Najedzeni, uśmiechnięci i zintegrowani wróciliśmy do Płazy, by jeszcze intensywniej „zabrać się” do tworzenia kolejnych numerów „Oby do Wakacji”.
Redakcja i nauczyciele: Monika Kula oraz Iwona Pabis (opiekun gazetki)
W bieżącym roku kalendarzowym 27 lutego przypada niezwykle sympatyczne święto zwane tłustym czwartkiem. Jego tradycja w naszym kraju jest dość długa, a samo wydarzenie ma ogromne rzesze zwolenników. W ten radosny obrzęd – wzorem poprzednich lat – włączyli się także uczniowie klasy VI B naszej szkoły, którzy podczas przypadającej właśnie wtedy godziny z wychowawcą oddali się „pączkowej uczcie” 😊.
Nasze wspólne biesiadowanie rozpoczęliśmy od krótkiej rozmowy wzbogaconej o projekcję filmu edukacyjnego, którego celem było przypomnienie historii tego „słodkiego wypieku” oraz samego święta. Potem naturalnie przyszedł czas na „pałaszowanie pachnących, świeżutkich pączusiów” dostarczonych nam z samego rana przez Kochanych Rodziców – za co Im serdecznie dziękujemy!!! Po zapełnieniu brzuszków mieliśmy jeszcze chwilę na integrację, czyli wspólne „pogaduchy”, gry i psikusy.
Niestety ten radosny poranek przerwał nam dźwięk dzwonka obwieszczającego koniec lekcji i przypominającego, że czeka nas jeszcze kilka godzin nauki …
Jednak na szczęście uczucie błogiej sytości pozostało w naszych żołądkach do końca tego miłego dnia.
Uczniowie klasy VI B oraz wychowawca : Iwona Pabis
Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Z ogromną radością i nieskrywaną dumą informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Płazie zajęła w - organizowanym przez „Gazetę Krakowską” plebiscycie edukacyjnym - I miejsce w kategorii „Szkoła Roku” w powiecie chrzanowskim :-).
To niezwykle zaszczytne i ważne wyróżnienie jest efektem starań oraz zaangażowania wszystkich pracowników, ale także - co należy mocno podkreślić - życzliwości i chęci do ciągłej współpracy z nami Rodziców naszych Uczniów.
Serdecznie dziękujemy Państwu za samą nominację, każdy oddany w niej głos oraz zaufanie, którym nas obdarzyliście.
Tytuł „Szkoły Roku” jest dla nas nie tylko sukcesem, ale przede wszystkim wyzwaniem i mobilizacją do dalszej, wytężonej pracy.
Pamiętamy każdego dnia, że „razem możemy więcej”!
Dyrektor SP w Płazie Dorota Smolik oraz Nauczyciele SP w Płazie
Uczniowie klasy 6a na zajęciach z wychowawcą uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poświęconych zdrowemu odżywianiu. Była to doskonała okazja, aby uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zasad zbilansowanej diety, wartości odżywczych produktów oraz wpływu zdrowych nawyków żywieniowych na samopoczucie i kondycję organizmu.
Podczas zajęć uczniowie:
- poznali i układali piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
- oglądali filmy edukacyjne dotyczące zdrowego i smacznego odżywiania,
- dowiedzieli się jak komponować pełnowartościowe posiłki,
- uczestniczyli w quizie dotyczącym wartości odżywczych produktów.
Zajęcia przebiegły w miłej i pełnej zaangażowania atmosferze. Uczniowie mieli okazję nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale także nauczyć się, jak dbać o swoje zdrowie na co dzień.W ramach podsumowania zajęć na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka dotycząca piramidy oraz zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.
Marzena Szczypczyk
Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy wspaniałych głosów i dziękujemy!!!
Monika Latko
Uczniowie klasy 1 b tworzyli prace na temat „Drzewa zimą”, a oto ich dzieła:
Karolina Drużbacka - Łąka
Uczniowie klasy 1 b uczcili walentynki robiąc piękne witrażyki z bibuły.
Życzymy wszystkiego co najlepsze w Dniu Zakochanych oraz przez cały rok.
Karolina Drużbacka - Łąka
W piątek 14 lutego uczniowie z klasy VIB p raz kolejny odwiedzili gościnne mury Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płazie, by spotkać się z – jak zawsze niesłychanie życzliwą - panią Moniką Bulek.
Tym razem nasza wizyta była podyktowana udziałem w warsztatach z zatytułowanych: „Spróbujmy inaczej, czyli o samoakceptacji i pracy w grupie”. W czasie ich trwania dzieciaki – dzięki kilku, ciekawym, ale i wymagającym sporego zaangażowania - ćwiczeniom ponownie uświadomiły sobie, że „kluczem do życiowego sukcesu” jest „polubienie siebie”, czyli uświadomienie sobie, że każdy ma zarówno mocne strony, jak i drobne wady, nad którymi należy pracować. Zajęcia dowiodły również bezsprzecznie, że pracując w grupie wszystkie zadania możemy rozwiązać szybciej i bardziej konstruktywnie, choć taka forma wspólnej aktywności wymaga od nas wielu społecznych umiejętności, których zdobycie wcale nie jest łatwe…
Warsztaty - podobnie zresztą jak wszystkie poprzednie - wywarły na nas ogromne wrażenie. Były ciekawe, „odkrywcze”, no i oderwały nas na moment „od szkolnych ławek” J.
Pani Monice Bulek serdecznie dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!!!
Uczniowie klasy VI B oraz wychowawca - Iwona Pabis
12 lutego uczniowie klas III wybrali się na wycieczkę do Kopalni w Libiążu. Sztolnia w Zakładzie Górniczym to namiastka warunków pracy, które panują pod ziemią. Uczniowie mogli zapoznać się z podstawowymi elementami procesu wydobywczego, m.in. przodkiem robót przygotowawczych wyposażonym w kombajn chodnikowy i zobaczyć, jak wygląda ściana wydobywcza wyposażona w kompleksy obudowy zmechanizowanej wraz z kombajnem. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na kolejkę osobową górniczego przewozu dołowego oraz kolejkę szynową podwieszaną.
Ciekawostką było również miejsce, w którym znajdowały się manekiny ubrane w stroje robocze i prezentowane na nich środki ochrony indywidualnej. Dodatkowo zobaczyć można było kolekcję mundurów z prywatnych zbiorów pracownika ZG „Janina”, Pana Jerzego Wolskiego, z której najstarszy pochodzi z początku XX w., szpady górnicze, kolekcję kufli oraz fotografie historyczne, obrazujące zmiany zachodzące w zakładzie.
Bożena Jurkiewicz
W poniedziałek 10 lutego uczniowie klasy VI B włączyli się w obchody niezwykle ważnego, ogólnoeuropejskiego święta znanego pod nazwą „Dnia Bezpiecznego Internetu".
Wydarzenie to, zainicjowane przez Komisję Europejską w 2004 roku, jest corocznie celebrowane przez mieszkańców „starego kontynentu" w pierwszej połowie lutego, a jego główny cel to zwrócenie uwagi na fakt, iż „sieć " - oprócz wielu pozytywnych stron - niesie też ze sobą mnóstwo pułapek, dlatego korzystanie z niej powinno być uważne oraz przemyślane... I właśnie zapamiętanie tego morału przyświecało działaniom młodzieży z oddziału VI B.
Na początku lekcji dzieci sprawnie wymieniły podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a najważniejsze z nich zapisały na tablicy. Potem - dzieląc się na grupy - przygotowały komiksy przestrzegające przed „nieroztropnością w sieci" oraz ukazujące skutki takiego niewłaściwego zachowania.
Zaś zwieńczeniem całości działań było przygotowanie ściennej gazetki upamiętniającej wspólną pracę, której zdjęcie - wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości - znajduje się poniżej tego artykułu :-).
Iwona Pabis
Witajcie wierni Czytelnicy!
Zdajemy sobie sprawę, że mocno wyczekiwane ferie zimowe odeszły już do przeszłości, a okrutny kalendarz roku szkolnego wskazuje, iż kolejna przerwa od nauki nadejdzie za dość długi czas. Ponadto rozpoczął się nowy semestr i puste rubryki w naszych ocenach z poszczególnych przedmiotów będą się musiały szybko zapełnić… To wszystko zwiastuje bardzo dużo pracy i na pewno niejednego ucznia przyprawia o solidny ból głowy L. I tutaj pojawia się - mamy nadzieję - „światełko w tunelu”.
Otóż najnowszy, a do tego podwójny numer „Oby do Wakacji” jest już skończony i w najbliższym czasie trafi do Waszych rąk. Będziecie mogli w nim przeczytać między innymi o zimowych sportach, ciekawych świętach, interesujących filmach oraz wydarzeniach z życia szkoły. Ponadto nasza gazetka pomoże Wam rozruszać „szare komórki” dzięki znajdujących się w niej krzyżówkach, zagadkach i szaradach. A dopełnieniem całości jest „zimowa poezja”. Czyż można chcieć czegoś więcej?
Zachęcamy zatem do nabycia „Oby do Wakacji” i pamiętajcie proszę, że jest to możliwie nie tylko na naszych szkolnych korytarzach, ale również w budynku płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Redakcja
Szkolny Doradca Zawodowy – Monika Kula
Miejsce spotkań: gabinet pedagoga szkolnego, sala nr 244
Serdecznie zapraszam na spotkania indywidualne
uczniów klas 7 i 8 z doradcą zawodowym.
Sprawozdanie z zawodów szkolnych w siatkówce dwójek
Dnia 17.01.2025 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się szkolne zawody w siatkówce dwójek. W turnieju wzięły udział dwuosobowe zespoły, które rywalizowały w systemie pucharowym.
Zawody rozpoczęły się od losowania grup, po czym drużyny przystąpiły do emocjonujących rozgrywek. Każdy mecz dostarczył wielu sportowych wrażeń – zawodnicy wykazywali się doskonałą techniką, zgraniem oraz dużym zaangażowaniem. Nie zabrakło efektownych odbić, mocnych zagrywek i świetnych akcji w obronie.
Po zaciętej rywalizacji do finału awansowały dwie najlepsze drużyny: Filip Supernat i Mateusz Dziedzicki oraz Mateusz Woskowicz Krystian Głogowski. Mecz finałowy był niezwykle wyrównany, a ostatecznie wygrali Filip i Mateusz.
Z okazji święta ukochanych Babć i Dziadków uczniowie klasy IIIb przygotowali program artystyczny, w którym wyrażali szacunek, a także dziękowali i doceniali swoje Babcie i Dziadków za bezwarunkową miłość, ich troskę, poświęcony czas, opiekę, zabawę i życiową wiedzę.
Dla dziadków wiersz wyrecytowany przez wnuczka, zaśpiewana piosenka, odegranie roli w bajce było najbardziej wartościowym prezentem.
Dziadkowie licznie przybyli do szkoły, aby obejrzeć występy swoich ukochanych wnuków. Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz ugoszczeni herbatką i ciastem przygotowanym przez rodziców.
Wszystkim Babciom i Dziadkom bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie, a rodzicom składamy serdeczne podziękowania za przepyszne ciasta, ciasteczka i herbatkę.
Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego
w Płazie
ROK SZKOLNY 2025/2026
Karty zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej szkoły https://spplaza.edupage.org
Wszelkie informacje dotyczące zgłoszenia dzieci do szkoły można uzyskać
pod numerem telefonu 32/ 613 12 23.
Informacja dotycząca zapisu do klasy I dziecka spoza obwodu zostanie podana w późniejszym terminie.
Powered by aSc EduPage