• Mikołajki szkolne

            07.12.2023

            Nadszedł czas szaleństwa grudniowego. Wszyscy dobrze wiemy, że w tym miesiącu atrakcji nie brakuje a i czas pod koniec roku przyspiesza. 

            Za nami już Mikołajki szkolne, które wyzwoliły u większości uczniów zamrożone pokłady energii. Mogliśmy to obserwować na turnieju sportowym -gra „ W dwie śnieżki „ w trakcie którego, klasy zmierzyły się w grze popularnie zwanej zbijakiem.

             Ku uciesze wszystkich uczniów odwiedził nas także Mikołaj, który wraz z orszakiem przygotował dla klas turniej  "Jaka to kolęda „ i kalambury świąteczne .  

            Dziękujemy za świąteczny nastrój i wspólna zabawę 

            Samorząd uczniowski  z opiekunem

          • Dzień Górnika

            06.12.2023

             04 grudnia 2023r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów – górnikami. Całe spotkanie miało charakter interaktywny. Górnicy przedstawili uczniom historię Świętej Barbary, patronki górników oraz legendę o dobrym duchu kopalni- Skarbniku. Następnie zaproszeni goście opowiedzieli z czego składa się galowy strój górnika, przedstawili elementy stroju roboczego oraz omówili przeznaczenie różnych akcesoriów górniczych. Dzieci dowiedziały się, że barwami górniczymi są czerń i zieleń, które symbolizują ciemność podziemia oraz nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po zakończeniu pracy. Górnicy wyjaśnili również, jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czako. Na spotkaniu nie zabrakło zabaw oraz rozwiązywania zagadek, które pozwoliły przenieść się na chwilę do tajemniczego świata kopalni. Na zakończenie uczniowie podziękowali górnikom śpiewając piękną piosenkę, a w zamian otrzymali słodką niespodziankę.

            Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie i jeszcze raz życzymy spokojnej pracy, sukcesów zawodowych i osobistych, wszelkiej pomyślności i wytrwałości.

            Joanna Ludwin

            Magdalena Lubecka- Szpiech

          • Paczuszka dla maluszka

            05.12.2023

            Szanowni Państwo!

            Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Paczuszka dla maluszka”. Celem tego przedsięwzięcia - trwającego od 4.12 do 18.12  jest zebranie materiałów pierwszej potrzeby dla najmłodszych podopiecznych rozmaitych placówek opiekuńczo- leczniczych i pobytowych. Warto zaznaczyć, iż koordynator projektu na danym obszarze sam wybiera miejsce, które zostanie obdarowane i w przypadku naszej kwesty jest to chrzanowski dom dziecka.

            Dlatego zwracam się  do Państwa z ogromną prośbą abyście - pomimo mnogości grudniowych wydatków i rozmaitych szczytnych inicjatyw przypadających w tym okresie - przekazali na ten cel choć drobne ilości produktów dedykowanych dzieciom, wśród których najbardziej potrzebne są: kremy, szampony, oliwki, pieluchy, mydła, koce, pościel, ręczniki, ścierki i kolorowe jaśki.

            Wszystkie te dowody dobroci serc proszę dostarczyć bezpośrednio do mnie lub na pierwsze piętro segmentu szkoły przypisanego do „dawnego gimnazjum”. Właśnie tam - na korytarzu pomiędzy salami numer 235, a 236 znajduje się specjalna, charakterystyczna dla tej inicjatywy choinka, a na niej symboliczne papierowe bombki, które każdy darczyńca może zabrać do swojego domu.

            Po zakończeniu wydarzenia osobiście przekażę prezenty oczekującym na nie osobom, a dowodem na to będą- zamieszczone w mediach społecznościowych naszej szkoły – zdjęcia.

            W imieniu swoim, maluszków i ich opiekunów już dziś BARDZO DZIĘKUJĘ PAŃSTWU za otwarte dłonie i serca !!!

            Iwona Pabis (koordynator akcji na terenie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Płazie)

             

          • Bądź dobry dla ludzi

            04.12.2023

            Klasa II b  realizowała zadania projektowe w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI” z modułu „Bądź dobry dla ludzi”. Pracowaliśmy w oparciu o lekturę G. Kasdepke " Detektyw Pozytywka". Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania o chmurce Tosi, po czym wspólnie stworzyliśmy klasową chmurkę i założyliśmy lekturniki.

            Zainspirowani książką, uczniowie zgromadzili  potrzebne rekwizyty i otworzyli w klasie biuro detektywistyczne "Różowe Okulary" oraz stworzyli prace plastyczne „Lektury na lince”. W „Światowym Dniu Dobroci”  odwiedzili młodszych kolegów klas I , wręczając im zakładki do książek.

            W związku z założeniami projektu wzięliśmy udział w „Tygodniu dobrych uczynków”, organizując klasową akcję „Anioły”. Każdy uczeń losował karteczkę z imieniem jednej osoby z klasy i miał za zadanie podrzucić jej coś miłego np. karteczkę z miłym słowem, rysunek itp. Następnie „Anioły” ujawniały dla kogo robiły miły gest.

            Zadania z pierwszego modułu dostarczyły dzieciom wielu ciekawych wrażeń z zakresu  czynienia dobra, okazywania życzliwości i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

            Bożena Jurkiewicz

          • Andrzejki

            03.12.2023

            Andrzejki to tradycyjnie polski zwyczaj, często obchodzony 30 listopada.

            To czas, kiedy uczniowie bawią się i spędzają wspólnie czas, celebrują tradycję i urządzają zabawy z elementami przepowiedni na przyszłość. I tak też było w naszej szkole. W trakcie długich przerw uczniowie mogli spotkać się z wróżkami i dowiedzieć się co ciekawego może się w ich życiu wydarzyć, a po południu wszyscy każdy chętni mogli się pobawić przy muzyce.

            Dziękujemy za zabawę !

            Opiekun i członkowie Samorządu Uczniowskiego

          • „Niezwykła lekcja w kinie”

            03.12.2023

             

                30.11.23 ósmoklasiści ,jako pierwsi uczniowie z naszej szkoły ,wzięli udział w niezwykłej lekcji  w kinie. Wróciliśmy, po przerwie związanej z utrudnieniami czasów pandemii, do realizacji ciekawego projektu polonistycznego. Ogólnopolski projekt „Lekcje w kinie” jest realizowany przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina.  Dzisiejsza lekcja w kinie była adresowana do uczniów kl.7-8. Lekcja rozpoczęła się od prezentacji na temat: Na jaki film do kina, czyli o gatunkach filmowych.

            W drugiej części lekcji uczniowie obejrzeli ciekawy film o pokonywaniu własnych lęków związanych z akceptacją choroby. Bohaterka- nastoletnia Amelia- nie potrafi zaakceptować choroby, która nie pozwala jej w pełni cieszyć się życiem. Dziewczyna odzyskuje wiarę w sens życia przy  wsparciu ze strony  przyjaciela. Dzięki niemu pokonuje swoje lęki i z nadzieją patrzy    w  przyszłość.

                Ciekawa prezentacja, prowadzona przez aktorkę teatralną i refleksyjna opowieść o upartej dziewczynie, która odnajduje spokój , radość i wsparcie bliskich jej osób, pozwoliły uczniom  na miłe spędzenie  czasu i , bez wątpienia, zachęciły do oglądania filmów zaliczanych do ambitnego kina.

                   14.12.23 czwartoklasiści z naszej szkoły pojadą na kolejną lekcję do kina. Wiosną odbędzie się kolejna lekcja,jej tematem będzie wpływ social mediów na codzienne życie nastolatków. Do grona uczestniczących w lekcjach dołączą wówczas jeszcze uczniowie innych klas .

                                                                                                                                                      Maria Mąka

          • Andrzejkowa zabawa w klasie V B i Laboratoria Przyszłości

            30.11.2023


            W środę 29 listopada uczniowie klasy V B świętowali andrzejki włączając się tym samym w kultywowanie tej niezwykłej, staropolskiej tradycji.
            Zgodnie z dawnym obyczajem, choć trochę też z przymrużeniem oka, dzieci starały się odgadnąć przepowiednie dotyczące kolejnych lat swojego życia. W ten sposób poznały imiona nowych przyjaciół i przyszłych małżonków, wróżyły, jaki zawód będą kiedyś wykonywać oraz... jakie sukcesy edukacyjne na nich czekają :-).
            Po tej solidnej porcji wrażeń i kreatywnej zabawy przyszedł czas na zaspokojenie potrzeb zgłodniałych brzuszków, czyli pałaszowanie - zakupionej przez Kochanych Rodziców - pizzy i coli.
            Ta swoista uczta dla duszy i ciała trwała aż dwie godziny lekcyjne i bez wątpienia wprawiła młodzież w wyśmienite humory na całą resztę pracowitego dnia.
            W imieniu swoim i uczniów dziękuję Rodzicom za sfinansowanie i dostarczenie prowiantu, a dzieciakom za świetną zabawę!

            Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

            Iwona Pabis
             

          • Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej i Laboratoria Przyszłości

            27.11.2023

            Listopad to w polskiej tradycji miesiąc nostalgii oraz refleksji spowodowanej świadomością przemijania, ale też i dumy oraz radości z bycia Polakiem.

            Kolejne rocznice odzyskania niepodległości przypominają nam bowiem o tym, jak ważne jest życie w wolnym kraju oraz co to znaczy prawdziwie kochać swoją ojczyznę... Odpowiedzi na te fundamentalne pytania szukamy w wydarzeniach z przeszłości i rozmowach z naszymi najbliższymi, ale też w literaturze - zwłaszcza  tej należącej do tak zwanego "kanonu".

            I właśnie tę drugą drogę wybrali uczniowie klas V naszej szkoły podejmując się nie lada wyzwania. W piątek - 17 listopada - najodważniejsi z nich wzięli udział w konkursie recytatorskim, w czasie którego deklamowali poezję patriotyczną.

            Poziom przygotowania i zaangażowania młodych artystów był naprawdę wysoki i wyłonienie zwycięzcy okazało się niezwykle trudne. 

            Ostatecznie jury w składzie: mgr M. Kula i mgr I. Pabis zdecydowało, iż pierwsze miejsce otrzymają:

            Patryk Głogowski (klasa Va) oraz Krystian Ładocha (Vb) ,

            a kolejne noty zdobędą:

            2 miejsce - Marcin Meus i Jan Pająk,

            3 miejsce – Filip Supernat.

            Wyróżnienia: Helena Kochanowicz, Karol Kozub i Hanna Paluch.

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy talentu i oczywiście trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy!

            M. Kula, I. Pabis

             

            Dokumentacja fotograficzna z tego wydarzenia została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

          • BĄDŹ DOBRY DLA LUDZI

            27.11.2023

            Uczniowie klasy 2a zrealizowali wszystkie zadania pierwszego modułu „Bądź dobry dla ludzi” w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI”.

            Po wybraniu i przeczytaniu lektury „Detektyw Pozytywka” uczniowie uzupełnili i ozdobili lekturniki oraz wykonali makietę biura detektywistycznego "Różowe Okulary". Następnie po dokonaniu oceny głównego bohatera wykonali ilustracje do wybranej zagadki detektywa. 

            13 listopada w Światowym Dniu Dobroci przebrani za Detektywa Pozytywkę odwiedziliśmy naszych młodszych kolegów, wręczając im zakładki do książek.

            Aby uczniowie mogli poczuć dobro i je czynić, każde dziecko wylosowało osobę z klasy, stając się jej aniołem. Dzieci miały za zadanie przygotować coś miłego dla koleżanki lub kolegi z klasy. Ponadto uczniowie przygotowali serduszka z sentencjami  o dobroci i życzliwości.

            Dzień życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być miłym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu!

            Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my, kto jeśli nie ja pomagać innym ma ? …

             

            Elżbieta Kmiecik

          • WARSZTATY BIBLIOTECZNE

            23.11.2023

            22 listopada uczniowie klasy 2a zostali zaproszeni przez Panią Monikę do MBP w Płazie na warsztaty pt. "Świerszczykowe spotkanie z komiksem". Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje komiks, jakie mamy rodzaje i kto pracuje przy jego powstawaniu. Podczas zajęć uczniowie pracując w grupach musieli wykazać się kreatywnością i na podstawie ilustracji dopisać wypowiedzi bohaterów komiksu. Kolejnym zadaniem było dorysowanie kolejnych kadr komiksu lub stworzenie pracy swojego autorstwa.

            Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, w wyniku czego powstały piękne prace.


            Elżbieta Kmiecik

             

          • „ Oby już nigdy więcej...!”

            22.11.2023

                 W dniu 20.11.23 uczniowie klasy VIII wraz z p. A. Reszką i  M. Mąką pojechali do Oświęcimia.

            Celem wycieczki było zwiedzenie obozu w Oświęcimiu i baraków- w Brzezince. W ciszy i strugach ulewnego deszczu, docieraliśmy do  miejsc, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Relacje Pani Przewodnik uświadomiły nam  straszną tragedię ludzi zmuszanych do katorżniczej pracy, głodzonych, bitych, obdartych z resztek człowieczeństwa. Oglądając wstrząsające świadectwa potwornych zbrodni, uświadomiliśmy sobie, że naszym obowiązkiem jest chronić ludzkie życie, którego nikt nie ma prawa nikomu odbierać. Jesteśmy młodym pokoleniem Polaków, które powinno  troszczyć się o to, by  już nigdy nie powtórzył się oświęcimski koszmar.

                 Wycieczka nie miała rozrywkowego charakteru, dlatego nie zamieszczamy zdjęcia.

                                                                                                              Agnieszka Reszka

                                                                                                              Maria Mąka

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            21.11.2023

            17 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

            W klasach 4-8 zostały przeprowadzone krótkie testy pozwalające wyłonić klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując przykłady na czas, a następnie osoby, które bezbłędnie wykonały zadanie mieli możliwość uczestniczenia i sprawdzenia swoich sił podczas rozwiązywania łamigłówek matematycznych.

            Dziękujemy za wspólną zabawę

            Dorota Kucharska, Marta Czernecka

             

             

          • Spotkanie dziennikarskie

            21.11.2023

            Członkowie szkolnego koła dziennikarskiego cały czas poszerzają swój warsztat pracy oraz starają się zwiększać własne redakcyjne kompetencje. W dniu 20 listopada stało się to ponownie możliwe dzięki uprzejmości pani Natalii Feluś - reporterki związanej z Radiem Kraków oraz pracownic płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, w której murach gościliśmy.

            Późnym popołudniem młodzi publicyści razem z opiekunem gazetki - I. Pabis udali się na spotkanie z panią Feluś. Dziennikarka niezwykle ciekawie opowiedziała nam o swojej pracy, zdradziła skąd czerpie źródła do nowych reportaży, pokazała, w jaki sposób tworzy się materiał radiowy. Oczywiście po tej instruktażowo-warsztatowej części rozmowy znalazł się również czas na – jak zawsze zresztą – dociekliwie oraz błyskotliwe pytania uczniów.

            Jestem pewna, iż spotkanie zapadnie na długo w pamięć moich podopiecznych i jeszcze mocniej zmotywuje ich to tworzenia kolejnych numerów „Oby do Wakacji”.

            Serdecznie dziękuję pani Natalii Feluś za poświęcenie nam swojego prywatnego czasu oraz życzliwe wskazówki, a pracownicom biblioteki za ciepłe przyjęcie i gościnę!

            Dziękuję również moim zdolnym oraz ambitnym uczniom-dziennikarzom, którzy tak tłumnie przybyli na zajęcia pomimo, iż zostały ono zaplanowane w ich całkowite wolnym i prywatnym czasie.  

            Iwona Pabis (opiekun gazetki)