• Starożytni bohaterowie i Laboratoria Przyszłości

            02.03.2024

            W pierwszy piątek marca uczniowie klasy VB w czasie zajęć z języka polskiego przenieśli się do naprawdę odległej przeszłości…

            Korzystając z mitologii, która stała się swoistym wehikułem czasu, dzieci wcieliły się w role wybranych przez siebie antycznych bogów, herosów lub królów. Każdy uczeń prezentował swoją ulubioną postać z owej niezwykłej księgi pokazując jej atrybuty i opowiadając o często mocno zagmatwanych losach, a pozostałe dzieci zgadywały o jakim bohaterze jest mowa 😊.

             Uczniowie - jak zawsze zresztą - mocno zaangażowali się w tę aktywność i wprost „tryskali” pomysłami oraz nieograniczonymi pokładami dobrego humoru. Pozwala to mieć nadzieję, że dzięki tej nietypowej lekcji mitologia grecka nie będzie już miała przed moimi piątoklasistami żadnych tajemnic!

            Zaś zdjęcia „płaziańskich młodych aktorów” zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

             

            Iwona Pabis

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w klasie V B i Laboratoria Przyszłości

            01.03.2024

            W dniach 8 i 29 lutego uczniowie klasy VB raz z wychowawcą włączyli się obchody – zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2004 roku – święta zwanego Dniem Bezpiecznego Internetu.

            Zadaniem tej akcji było przede wszystkim uświadomienie dzieciakom, iż  popularna i  ogólnoświatowa „sieć” może być przyjacielem oraz pomocnikiem człowieka tylko wówczas, gdy jest on świadom zagrożeń zeń płynących i korzysta z jej zasobów w sposób ostrożny, przemyślany i rozważny…

            Aby zrealizować te cele uczniowie najpierw wcielili się w rolę dziennikarza i ankietowanego, by ustalić, jak dużo czasu spędza przeciętnie młody człowiek na „serfowanie” w Internecie .

            Potem wspólnie przeanalizowaliśmy  wyniki tej „sondy” oraz metodą burzy mózgów podpowiadaliśmy bohaterom opowiedzianych przez nauczyciela historii jak powinni rozwiązać, pojawiające się w ich życiu z powodu kontaktu ze światem wirtualnym, problemy.

            Kolejnym etapem zajęć była projekcja krótkich filmików obrazujących błędne postawy „w sieci” i dyskusja na temat zaprezentowanych w nich treści.

            Zakończeniem aktywności stała się samodzielna praca wychowanków, w czasie której formułowali zasady netykiety oraz rysowali plakaty z propozycjami „alternatywnego dla komputera i komórki” spędzania aktywnego czasu.

            Zajęcia były pełne twórczej pracy, zaangażowania i mądrych przemyśleń moich wychowanków. Mam nadzieję, iż będą oni potrafili rozważnie czerpać z globalnej sieci i unikać grożących w niej pułapek…

            Zdjęcia dokumentujące przebieg tej nietypowej lekcji zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

          • Informacja dla rodziców

            01.03.2024

            Szanowni Rodzice Uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Płazie

            Dyrektor SP w Płazie przypomina, że każdy Rodzic ma prawo zgłosić wychowawcy lub pedagogowi szkolnemu, lub psychologowi, lub dyrektorowi szkoły każdy problem, niepokojące zdarzenie  czy potrzebę podjęcia interwencji, działania w sprawie własnego dziecka.

            Pracownicy pedagogiczni szkoły obserwują na bieżąco zachowania uczniów i w razie potrzeby informują konkretnego rodzica dziecka w sprawie potrzeby diagnozy, udzielenia pomocy czy skierowania dziecka do specjalistycznej instytucji.

            Zależy nam bardzo na właściwej relacji i współpracy z Rodzicami. Służy temu z pewnością bezpośredni kontakt ze szkołą.

            Pracownicy pedagogiczni są do Państwa dyspozycji w godzinach dostępności – harmonogram na stronie szkoły https://spplaza.edupage.org. W sprawach pilnych należy skontaktować się ze szkołą niezwłocznie.

            Z poważaniem Dorota Smolik

          • Szkolni dziennikarze w kinie

            29.02.2024

            W pierwszą po feryjnej przerwie od nauki środę, czyli 28 lutego uczniowie naszej szkoły, którzy regularnie i aktywnie biorą udział w pracach koła dziennikarskiego oraz tworzą periodyk „Oby do Wakacji” wybrali się na wycieczkę do kina.

            Celem naszej wspólnej przygody stało się pobliskie miasto - Jaworzno, a konkretnie znajdujące się w nim Multikino. Tam obejrzeliśmy piękny, pouczający i mocno wzruszający film zatytułowany: „Cudowny chłopak. Biały ptak”.

            Opowiedziane w nim niezwykłe, osadzone zarówno w czasach współczesnych, jak i odległych wydarzeniach II wojny  światowej, historie na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci… Skłaniają one bowiem do głębokiej refleksji nad sensem życia, źródłami oraz konsekwencjami nietolerancji, wojen i przyczynami zagubienia człowieka.

            Jednak, aby wycieczka była w 100% udana w jej harmonogramie - oprócz podniosłych wrażeń - musiał znaleźć się także czas na integrację i pyszny obiadek, który z wielkim apetytem spałaszowaliśmy w … sami pewnie wiecie, gdzie 😊.

            Teraz pozostał już tylko powrót do Płazy „wesołym busem” i oddanie się popołudniowym obowiązkom.

            A jeśli opis tej wyprawy choć trochę Wam się spodobał  to zachęcamy - dołączcie do naszego zespołu i bieżcie udział w podobnych przygodach!!!

            Redakcja „Oby do Wakacji” oraz Iwona Pabis (opiekun gazetki)

             

          • Komunikat

            28.02.2024

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Płazie zatrudni od 1.09.2024 r. SURDOPEDAGOGA do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniami niedosłyszacymi i niesłyszącymi. Kontakt poprzez sekretariat szkoły: tel. 606 675 227, email: spplaza@chrzanow.pl

            Dorota Smolik

          • Sensoryczna Matematyka

            25.02.2024

            Uczniowie klasy IVb wykonali kolejny moduł - Sensoryczna Matematyka - w ramach ogólnopolskiego projektu Kreatywna Matematyka  tym razem uczniowie utrwalali cyfry rzymskie wykorzystując do ich wyklejenia dostępne materiały.

            Marta Czernecka

          • Podsumowanie projektu uczniów klasy 6 Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Płazie, pt. Płaza i jej okolice

            12.02.2024

            Dnia 8 lutego tego roku, o godzinie 16:00, spotkaliśmy się w Publicznej Bibliotece w Płazie (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie) na podsumowaniu projektu uczniów klasy 6. naszej szkoły, pt. Płaza i jej okolice.

            Na początku roku, każdy uczeń wybrał sobie temat, związany z tym przewodnim, a następnie opracowywał go, tworząc lapbook, prezentację i wypracowanie.

            Z prac uczniów, nauczyciel opiekun (Karolina Drużbacka – Łąka) skompilował jedną dłuższą prezentację, której treść uczniowie klasy 6. przedstawili w czwartek, przy klasycznym akompaniamencie (Katarzyna Sobkowska) przed swoimi bliskimi.

            Po występie, rodziny naszych uczniów, mogły obejrzeć dzieła dzieci (lapbooki, wypracowania), a także porozmawiać ze sobą oraz z nauczycielami przy napojach i cieście.

            Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za przyjście i wysłuchanie pracy swoich pociech, które różnie przeżywały publiczny występ. Dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy przynieśli ciasto na poczęstunek. Dziękujemy Pani Dyrektor za obecność na tym rodzinnym spotkaniu. Dziękujemy też paniom z Biblioteki Publicznej w Płazie za współpracę i nieocenioną pomoc w organizacji podsumowania.

             

            Uczniowie poruszyli następujące tematy: Historia Płazy, Czasy wojenne w Płazie i jej okolic, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie – Stary i Nowy Kościół, Kościół NMP Matki Kościoła w Bolęcinie, Kościół Wszystkich Świętych w Babicach, kapliczki w Płazie i Pogorzycach, Wapiennik, Dom Pomocy Społecznej w Płazie, Stajnia Pałacowa w Płazie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie (z Festiwalem ETNOmania), Zamek Lipowiec, Historia szkoły w Płazie, Szkoła i przedszkole w Bolęcinie, Klub Sportowy „Tempo” Płaza, Klub Sportowy Pogorzanka Pogorzyce, Jednostka Wojskowa w Bolęcinie, Czuła Stodoła - Pracownia Ceramiki Kouba Ceramics, Rezerwaty przyrody w okolicy Płazy, Plebania obok kościoła w Płazie, Cmentarz w Płazie, Skałka triasowa w Bolęcinie oraz inne zabytki i miejsca godne odwiedzenia w okolicy Płazy, Ciekawe miejsca w Pogorzycach, Ochotnicza Straż Pożarna w Płazie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie - Filia w Płazie, Wiejski Ośrodek Zdrowia w Płazie, Rodzina Starzeńskich w Płazie.

             

            Karolina Drużbacka – Łąka

            Katarzyna Sobkowska

             

            https://www.canva.com/design/DAF8luY3l4w/aa3qyKZH3C3kdwRftl4BBw/watch?utm_content=DAF8luY3l4w&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            #laboratoriaprzyszłości

          • Pączkowa uczta w klasie VB i Laboratoria Przyszłości

            09.02.2024

            Zgodnie z nakazem polskiej tradycji w tłusty czwartek, czyli 8 lutego uczniowie klasy VB na zajęciach z wychowawcą postanowili w ogóle nie liczyć spożytych kalorii 😊.

            Wszyscy - zapominając na moment o zasadach zdrowego odżywiania - z wielką radością pałaszowali pyszne, złociste i chrupiące pączki, popijając je swoimi ulubionymi napojami… Podczas tej „uczy dla ciała” dzieciaki miały możliwość swobodnej wymiany myśli i żartów, ale też rozmawiały na tematy znacznie poważniejsze. Zastanawiały się nad dawnymi oraz współczesnymi zwyczajami i tym, co wnoszą do naszego życia i dlaczego są potrzebne każdym, kolejnym pokoleniom…

            Niestety ten wyjątkowy czas refleksji połączonej z integracją szybko dobiegł końca, a dzwonek przerwał wspólną zabawę. Na szczęście „nasycone brzuchy” nie pozwoliły nam się zbyt długo smucić i pełni zapału wróciliśmy do stałych obowiązków.

            Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż to odstępstwo od zwykłej lekcji i codziennego drugiego śniadania stało się możliwie dzięki Kochanym Rodzicom, którzy zadbali o dostarczenie do szkoły słodkiego symbolu tłustego czwartku - za co Im jak zawsze serdecznie dziękujemy!!!

            A zdjęcia dokumentujące tę nietypową lekcję zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

          • Walentynki

            09.02.2024

            Przez żołądek do serca - to chyba adekwatne określenie na połączenie Walentynek z tradycyjnym tłustym czwartkiem. 

            Idea ta  przyświecała klasowemu kiermaszowi smakowitych wypieków, które można było podarować  jako walentynkę, wybranej osobie. 

            Pyszności i różności nie zabrakło nikomu, a Ci którzy potrzebowali stracić gdzieś nadmiar spożytej energii, mogli  przyjść na  walentynkowo- karnawałową dyskotekę.

            Jeszcze raz dziękujemy za współpracę i zaangażowanie rodzicom !!!

            A Wam uczniowie za wspólną zabawę 😃

            Samorząd Uczniowski z opiekunem 

          • Poznaję mnemotechniki

            08.02.2024

            Każdy człowiek zdaje sobie na pewno doskonale sprawę, iż dobra pamięć jest niezbędna w codziennym życiu. Musimy bowiem „mieć na uwadze” tysiące spraw, jak choćby to, o której odjeżdża autobus, co mamy kupić w sklepie i jaki jest nasz pin do telefonu, czy karty bankomatowej.
            Dobra pamięć jest też najlepszym przyjacielem ucznia, bo dzięki niej szybciej i lepiej zdobywamy dydaktyczne umiejętności, na przykład wiemy, ile wynosi 9 razy 7 oraz kiedy miała miejsce bitwa pod Grunwaldem .
            Jednak nie wszyscy sobie uświadamiają, że ową konieczną na każdym kroku umiejętność można wyćwiczyć za pomocą tak zwanych mnemotechnik.
            I właśnie nabyciu sprawności szybkiego zapamiętywania służyły warsztaty, na które 7 lutego udali się uczniowie klasy VB. Miejscem „tej innowacyjnej lekcji” stały się gościnne mury płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, a cenną wiedzą związaną z tym zagadnieniem dzieliła się z nami - jak zawsze życzliwa i uśmiechnięta - pani Monika Bulek.
            Dzięki niej szybko zrozumieliśmy, że można się „nauczyć uczyć” oraz przećwiczyliśmy tę sztukę w praktyce wykonując wiele twórczych zadań, wśród których można wymienić choćby wymyślanie historii lub skojarzeń. Zajęcie bardzo nam się podobały i stanowiły swoiste „połączenie przyjemnego z pożytecznym”. Dzięki nim bowiem zdobyliśmy nowe i cenne kompetencje oraz mieliśmy okazję odpocząć od szkolnej ławki i zakosztować choć odrobinę przygody.

            Pani Monice Bulek i wszystkim Pracownikom biblioteki serdecznie dziękujemy za zaproszenie, życzliwą gościnę no i oczywiście cenne oraz praktyczne rady. Wszystkie je obiecujemy wykorzystywać w codziennej szkolnej oraz po prostu „życiowej” pracy! Mamy też naturalnie nadzieję na kolejne takie odkrywcze spotkania .
            Uczniowie klasy VB i wychowawca (Iwona Pabis)