• Święto Matematyki

            22.04.2024

            W piątek - 19 kwietnia - uczniowie uczestniczyli w obchodach Święta Matematyki, w ramach którego rywalizowali rozwiązując zadania matematyczne oraz tworząc kod QR,  po zeskanowaniu którego otrzymywali końcowe hasło  

            Dorota Kucharska

            Marta Czernecka

          • TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ

            22.04.2024

            Dnia 18.04.24r. uczniowie klas 6 - 8 wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy ekologicznej EKOLOGICZNIE ZNACZY LOGICZNIE. Konkurs został zorganizowany z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi. Podczas rozwiązywania zadań konkursowych uczniowie musieli wykazać się znajomością:

            - liczby i nazw parków narodowych naszego kraju,

            - nazw drzew liściastych oraz krzewów leśnych,

            - znaków ekologicznych i ich znaczenia,

            - nazw roślin i zwierząt chronionych w Polsce,

            - pojęć: recykling, ekologia,

            - przedmiotów/towarów, które są przyjazne dla środowiska i nadają się do recyklingu,

            -nazw akcji ekologicznych oraz dat ich organizacji.

            Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, podjęli się wyzwania i zmierzyli się z pytaniami konkursowymi.

            Organizator konkursu: Marzena Szczypczyk

          • Plama

            21.04.2024

            Uczniowie klas czwartych tworzyli różnego typu plamy (kleksy, malowanie palcami, „pstrykanie” farbą z pędzla, toczenie kulek), a następnie projektowali stylizacje dla modelek lub karoserie samochodów w ciekawe wzory.

             

            https://www.canva.com/design/DAGCy1FkrfE/zIn-SwVFBT7LO-MCZfxVeA/watch?utm_content=DAGCy1FkrfE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka – Łąka

             

            #laboratoriaprzyszlosci#

          • Książka bez obrazków – Benjamin Joseph Novak

            21.04.2024

            W tej książce nie ma obrazków, więc nie ma jak jej oglądać?! Są za to słowa, które zmuszają czytelnika do wydawania dziwacznych odgłosów, czytania śmiesznych słów, w różny sposób…

            To ciekawa książka, zwłaszcza jeśli jest czytana przez dorosłego dziecku. Wywołuje śmiech i zdziwienie. Przekonuje dzieci, że słowo pisane może być źródłem zabawy i psot. To książka, która jest „KOMPLETNIE BEZ SENSU”.
             

            Uczestnicy Klubu Książki przeczytali to dziwne dzieło i przekonują, iż warto je wypożyczyć.

             

            Karolina Drużbacka - Łąka

          • Kółko plastyczne

            18.04.2024

            Uczniowie klasy 3 podczas zajęć kółka plastycznego wykonali przepiękne obrazy w 3 D. Wiosenne kwiaty są przepiękne, a w wykonaniu małych artystów oryginalne i niepowtarzalne.

            prowadząca zajęcia Marzena Borodawko 

          • Sukces

            17.04.2024

            Z wielką radością i jeszcze większą dumą informuję, iż w piątek 12 kwietnia uczniowie klasy VIIIA naszej szkoły: Jakub Jamrozik, Antoni Kolibaj oraz Witold Uchto wywalczyli I miejsce w zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie   Powiatowym Turnieju „Europa bez tajemnic - 20 lat Polski w Unii Europejskiej” tym samym przynosząc chlubę i radość całej naszej szkolnej społeczności!

            W czasie tej rywalizacji chłopcy wykonali szereg zadań sprawdzających ich wiedzę z zakresu europejskiej wspólnoty, wśród których należy wymienić między innymi: rozpoznawanie najbardziej charakterystycznych postaci, budowli i świąt krajów członkowskich oraz znajomość historii Unii Europejskiej. Wszystkie te ćwiczenia okazały się dla naszej drużyny niespodziewanie łatwe, co poskutkowało szybkim pokonaniem konkurencji i zdobyciem lauru zwycięstwa J.

            Młodzieży serdecznie i z całego serca gratuluję sukcesu i trzymam kciuki za kolejne naukowe osiągnięcia!

            Iwona Pabis

          • Kwietniowe „Oby do Wakacji”

            15.04.2024

            Kwiecień już niebawem zniknie z naszych kalendarzy, a tym samym nadejdzie piękny, prawie letni i majowy czas, który już na swoim początku oferuje nam wymarzony „długi weekend” J.

            Chyba wszyscy uwielbiają ten niesamowity okres, kiedy dni są wyjątkowo długie, poranki rześkie, a słoneczko zagląda do naszych okien od najwcześniejszych godzin, a tym samym mocno ułatwia pobudkę.

            Do tej serii świetnych wiadomości dodajemy jeszcze jedną - wkrótce ukaże się najnowszy numer „Oby do Wakacji”!!!

            Tradycyjnie znajdziecie w nim wiele artykułów poruszających różnorodne tematy, a wśród nich na przykład recenzje, porady dotyczące mądrego odpoczywania, informacje z życia szkoły, czy krótkie refleksje poświęcone kilku nietypowym świętom.

            Mamy zatem nadzieję, że chętnie zaopatrzycie się w kwietniowy egzemplarz naszej gazetki i zabierzecie go ze sobą na majówkę .

            Redakcja

          • Klasowy Konkurs Pięknego Czytania

            14.04.2024

            Uczniowie klasy II b  prezentowali swoje umiejętności czytelnicze podczas Klasowego Konkursu Pięknego Czytania.  Ocenie podlegała: poprawność językowa, płynność, dykcja i interpretacja. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności pięknego czytania i interpretacji tekstu literackiego oraz promowanie czytelnictwa.

            Zwycięzcy zmagań czytelniczych otrzymali pamiątkowe książki.                         

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

            Bożena Jurkiewicz

          • Kocham Tworzyć - WIOSNA

            14.04.2024

                        Z czym kojarzy się dzieciom wiosna? Z bardzo różnymi rzeczami – dla jednych jest to zajączek, dla innych młode zwierzątka, drzewa, małe listki, dla innych nawet grzyby… nie ma nieprawidłowych odpowiedzi.

            Prace uczniów klasy 1 b.

             

            https://www.canva.com/design/DAGCPXvGacM/n_vsehm0iShl6AYhx_WO7A/watch?utm_content=DAGCPXvGacM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka - Łąka

          • Moje kocie życie – Carlie Sorosiak

            14.04.2024

            Leonard nigdy nie miał imienia, ciała, ani też przyjaciela. W trzechsetne urodziny, jak każdy z jego galaktyki, może spędzić miesiąc na Ziemi w dowolnie wybranym ciele. Pragnie on zostać leśnikiem w Parku Narodowym Yellowstone i sumiennie przygotowuje się do tej roli, ale los chce inaczej i kosmita trafia na Ziemię w postaci kota. Szczęśliwie Leonard spotkał człowieka o imieniu Olive, wraz z którym wyruszył w podróż w poszukiwaniu prawdziwego domu.

            Moje kocie życie to wzruszająca opowieść o tym, jak ważna w naszym życiu jest rodzina.

             

            Uczestnikom Klubu Książki powieść bardzo się spodobała. Uczniowie narysowali swoje wyobrażenia „kociego kosmity”, a także stworzyli grę planszową, dotyczącą treści książki, którą polecić możemy każdemu, nie tylko fanom fantastyki.

             

            Karolina Drużbacka - Łąka

          • Ćwiczymy mnemotechniki

            14.04.2024

            11 kwietnia dzieciaki z klasy VB po raz kolejny udały się do siedziby zaprzyjaźnionej z nami płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

            Celem tej wycieczki było ponowne spotkanie z panią Moniką Bulek, które podsumowywało cykl warsztatów poświęconych mnemotechnikom.

            Podczas finałowych zajęć przypomnieliśmy sobie zdobyte w przeszłości umiejętności dotyczące tego zagadnienia, spróbowaliśmy swoich sił jako twórcy zakładek obrazkowych oraz wykonaliśmy kilka ćwiczeń fizycznych, które doskonale oderwały nasze głowy od pracy pamięciowej i stały się rodzajem „odskoczni” od tradycyjnej nauki .

             

            Całość warsztatów okazała się być niezwykle ciekawa, kreatywna i wyposażyła nas w mnóstwo praktycznej wiedzy pomagającej w – często żmudnym – procesie uczenia się i zapamiętywania.

            Dziękujemy za zaproszenie, serdeczną atmosferę, życzliwość i wyrozumiałość wobec naszego drobnego roztargnienia oraz „rozgadania”  !!!

            I oczywiście solennie obiecujemy wykorzystywać poznane mnemotechniki w naszym codziennym, uczniowskim życiu!

            Uczniowie klasy VB oraz wychowawca – Iwona Pabis

          • Spotkanie z policjantem

            10.04.2024

            W piątek 05 kwietnia gościliśmy w świetlicy szkolnej policjanta pana Marcina Łąkę, kierownika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Pan Marcin nie tylko odpowiadał o swojej pracy zawodowej, ale wcielił się również w rolę „taty”, czytającego dzieciom książeczki. Uczniowie młodszych klas wysłuchali opowiadania Czesława Janczarskiego  i dowiedzieli się „Jak Wojtek został strażakiem”.  Chłopcy chętnie pytali policjanta, m. in. o to, czy udało mu się złapać złodzieja, czy ma prawdziwy pistolet i jakimi samochodami jeżdżą policjanci. Na koniec spotkania dzieci oglądały policyjny radiowóz oraz pozowały do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

            Katarzyna Bańkowska

            zdjęcia: # Laboratoria Przyszłości

          • Wycieczka edukacyjna

            08.04.2024

            5 kwietnia uczniowie klasy 7 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krakowskiej Huty Szkła oraz Muzeum Geologicznego Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Uczestnicy mieli możliwość obserwować pokazy ręcznego formowania szkła w zabytkowej hali produkcyjnej oraz zwiedzania stałej ekspozycji dotyczącej historii przedwojennego zakładu przemysłowego Krakowa. Ponadto w ramach projektu Szkło pod lupą Łukasiewicza uczniowie wzięli udział w warsztatach prezentujących zastosowanie szkła w różnych aspektach życia poznając jego właściwości fizyczne i chemiczne. Dodatkowo mieli również możliwość zapoznania się z ekspozycją minerałów i skamieniałości podczas zwiedzania Muzeum Geologicznego na Akademii Górniczo - Hutniczej, gdzie największą popularnością cieszył się szkielet dinozaura.

            Elżbieta Bolek, Marta Czernecka

          • Klasowy Koszyczek Wielkanocny i Laboratoria Przyszłości

            04.04.2024

            W ostatnią środę przed wiosenną przerwą świąteczną uczniowie klasy VB spotkali się na  wielkanocnym  śniadaniu,  aby po raz kolejny zrozumieć, iż wspólna celebracja wyjątkowych uroczystości pozwala lepiej i znacznie intensywniej przeżywać radość, pielęgnować tradycję i dawać poczucie wyjątkowości chwil…

            Na początku spotkania dzieciaki samodzielnie przygotowały odświętny stół, a następnie zapełniły go przyniesionymi z domów smakołykami. Zgodnie z polskim obyczajem na serwetkach znalazły się tradycyjne składniki wielkanocnej „uczty dla podniebienia”, czyli jajka, wędliny, chleb, małe babeczki i czekoladowe pyszności, a zamiast popularnych, słodzonych napojów pyszna, ciepła herbatka J.

            Przed spałaszowaniem tych kulinarnych rarytasów wszyscy złożyli sobie życzenia, a w tracie posiłku rozmawiali na temat symboliki niesionych w koszyczkach do święcenia produktów oraz opowiadali o tym, jakie wielkanocne zwyczaje celebrowane są w ich domach.

            Myślę, że nasze śniadanie było bardzo udane. Pozwoliło ono bowiem nie tylko „zaspokoić głód fizyczny”, ale też zintegrować się z grupą i trochę z wyprzedzeniem „poczuć świąteczny nastrój”.

            A zdjęcia dokumentujące ten wspólny czas tradycyjnie zostały zrobione aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

             

          • Piesza wycieczka integracyjna

            04.04.2024

             

            26 marca uczniowie klas piątych pod czujną opieką swoich wychowawczyń - pani Iwony Pabis i pani Marzeny Szczypczyk - opuścili szkolne mury i udali się na długi spacer po pięknych okolicach Płazy.

            Celem tej wędrówki było przede wszystkim dostrzeżenie wyjątkowości i symboliki – ukrytych między pagórkami, polami oraz lasami – starych  kapliczek, a także naturalnie poszukiwanie pierwszych oznak wiosny J. Ponadto owa przygoda dała wszystkim okazję do odpoczynku od nauki, dotleniła przemęczone nastoletnie głowy i pozwoliła po raz kolejny zacieśnić więzy przyjaźni - także tej „międzyklasowej”.

            Zakończeniem wycieczki był piknik „na świeżym powietrzu”, który pomógł wielu zregenerować - nadwątlone wyczerpującym marszem ;-) - siły fizyczne i z radością powrócić do codziennych, popołudniowych obowiązków.

            Iwona Pabis

            Marzena Szczypczyk