• 🍏Dzień jabłka 🍎

            30.09.2023

            28 września obchodziliśmy w klasie 1b święto jabłka, które miało na celu zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie u młodych ludzi nawyku zdrowego odżywiania. W ramach zajęć odbyły się pogadanki oraz rozmowy. Na koniec uczniowie wykonali piękne prace plastyczne i ze smakiem zjedli przyniesione jabłka. 

            Joanna Ludwin

            #laboratoriaprzyszłości

          • PASOWANIE

            30.09.2023

            W dniu 26 września 2023r. odbyło się pasowanie na ucznia. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas Ia i Ib.

            Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny. Uczniowie klas pierwszych przedstawili program artystyczny, w którym spotkali się z panią sową. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne zdobywając dzięki temu wszystkie klucze. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Następnie uczniowie ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pani Dyrektor poprzez dotknięcie ramienia każdego dziecka zamieniała go w prawdziwego ucznia. Na koniec uczniowie otrzymali drobne upominki. Był to wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

            Joanna Ludwin

            Magdalena Lubecka- Szpiech

          • TUSZ DO PAKI

            30.09.2023

            Miło nam poinformować, że nasza szkoła po raz czwarty bierze udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”. Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek-tzw. kartridży. Zbieramy tylko tusze atramentowe, nie zbieramy laserowych tonerów. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów znajdujących się przy drzwiach wejściowych. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla bezdomnych zwierząt.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wsparli akcję w ubiegłym roku!

            Joanna Ludwin 

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            30.09.2023

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są przyjemne i pożyteczne. W tym roku obchodziliśmy je 29 września, a uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się do tej akcji.

            Rady nie od parady Małgorzaty Strzałkowskiej naszym najmłodszym podopiecznym, z klas 1 a i 1 b, czytały uczennice klasy szóstej – Hanna Jakiel i Julia Sajda.

            Uczniowie klasy 5 a (Zuzanna Pilaszek, Małgorzata Głownia, Oliwier Sieprawski i Michalina Banduła wraz z nauczycielką Karoliną Drużbacką - Łąką) czytali młodszym kolegom na świetlicy jedno z opowiadań ze zbioru Gorzka CzekoladaNiebieska Kredka Katarzyny Ryrych.

            W klasach: 5 a, 5 b i 6 Oskara i panią Różę, powieść Érica-Emmanuela Schmitta, czytała Katarzyna Sobkowska.

            Klasy czwarte cieszyły się natomiast głośnym czytaniem pań z Biblioteki Publicznej w Płazie – Moniki Bulek i Katarzyny Kulman.

            Bardzo cieszymy się z tego, że nasi uczniowie nadal lubią słuchać czytania i czytać. Dziękujemy naszym gościom za poświęcony nam czas oraz naszym uczniom za bardzo dobre zachowanie podczas Dnia Głośnego Czytania.

             

                                                                                   Katarzyna Sobkowska

                                                                                   Karolina Drużbacka - Łąka

             

          • Dzień Chłopaka i Laboratoria Przyszłości

            30.09.2023

            W czwartek 28 września uczniowie klasy VB podczas zajęć z wychowawcą świętowali Klasowy Dzień Chłopaka. Impreza rozpoczęła się od złożenia przez przedstawicielki płci pięknej najserdeczniejszych życzeń „młodym kawalerom”, odśpiewania na ich cześć gromkiego „Sto lat” i wręczenia drobnych, acz uroczych upominków, za których zakupienie serdecznie dziękujemy Drogim Rodzicom!

            Potem „młode kobietki” zaprezentowały swoją kreatywność, poczucie humoru oraz umiejętność pracy zespołowej aranżując, przygotowane przez siebie wcześniej, gry i zabawy. W czasie tych sportowo - logicznych rywalizacji w sali zapanował gwar i lekki chaos, któremu towarzyszyła też ogólna radość i dobre humory.

            Zakończeniem uroczystości stało się wykonanie wspólnych, pamiątkowych zdjęć , w czym pomógł nam aparat fotograficzny zakupiony przez szkołę w ramach programu: „Laboratoria Przyszłości”.

            Myślę, że zajęcia podobały się moim podopiecznym i wszyscy z niecierpliwością oczekują już na kolejne klasowe święta!

                                                                                                                                Iwona Pabis

          • Przygoda szkolnych dziennikarzy

            28.09.2023

            27 września najaktywniejsi i najsumienniejsi redaktorzy „Oby do Wakacji” mieli okazję skorzystać z niezwykłej gratyfikacji za swoją ciężką, ubiegłoroczną pracę.

            Zapłatą za ich trud stała się wycieczka do Krakowa, która stworzyła okazję do relaksu, integracji oraz zebrania materiałów na kolejne wydania naszego periodyku.

            W czasie tego niezwykłego dnia dzieci najpierw stały się widzami w Teatrze Współczesnym i śledziły losy nastoletniego detektywa - bohatera spektaklu pod tytułem „Szatan z siódmej klasy”. Kolejnym ciekawym punktem harmonogramu wyjazdu była wizyta w siedzibie Radia Karków, która odkryła przed uczniami tajniki pracy dziennikarza radiowego oraz sposoby codziennego funkcjonowania tego medium.

            Zwieńczeniem środowych przygód stał się pyszny obiadek, zjedzony przez zgłodniałych wędrowców w jednej z popularnych restauracji J.

            Relacjonując wycieczkę nie wolno zapomnieć jeszcze o fakcie, iż została ona prawie w całości opłacona dzięki, przyznanej naszemu szkolnemu kołu dziennikarskiemu, dotacji w ramach zadania „Biblioteka po sąsiedzku” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Dziękujemy za docenienie płaziańskiej gazetki i obiecujemy nadal pracować kreatywnie oraz z determinacją nad jej kolejnymi numerami!!!

            Redakcja „Oby do Wakacji”

            oraz Monika Kula i Iwona Pabis (opiekun gazetki)

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w klasach I-III

            19.09.2023

            Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września.

            W naszej szkole najmłodsi uczniowie już od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się prezentacja książki pt. ,,The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds.

            Następnie została zrealizowana najbardziej twórcza część zajęć - prace plastyczne inspirowane wyobraźnią naszych uczniów.  

            Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!

            Czasem wystarczy zacząć od kropki…

            To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!

          • 15 września - Dzień Kropki

            18.09.2023

            Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września i choć uczniowie często skupiają się na strojach w kropki, nie o to chodzi w tym dniu. To święto kreatywności, dzień, w którym stawiamy na rozwój talentów, pasji, zainteresowań.

            Uczniowie z klas 4-8 także przyłączyli się do różnorakich inicjatyw, których podsumowanie było 15 września. Na plastyce malowaliśmy metodą kropkowania, a klasy 7. i 8. przypominały sobie związki frazeologiczne ze słowem „kropka”.

            Każdy „kropkowany uczeń” mógł liczyć na drobne słodkości, które cieszą bez względu na wiek. Akcję zakończyliśmy wystawą prac uczniów.

            Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy wspólnie świętować ten „dzień kreatywności z kropką” .

                                                                                               Karolina Drużbacka – Łąka

                                                                                              Katarzyna Sobkowska

            Zdjęcia do artykułu były robione sprzętem laboratoria przyszłości.

          • Wrocław intensywnie

            17.09.2023

            Pierwsze dni tegorocznego roku szkolnego uczniowie klasy VA, VB i VIA spędzili z dala od szkolnych ławek, a stało się tak za sprawą, zorganizowanej dla nich przez panie: P. Jaśk- Dworak, D. Kucharską, I. Pabis i M. Szczypczyk, a sfinansowanej przez Kochanych Rodziców, dwudniowej wycieczki do Wrocławia.

               Stolica Dolnego Śląska przywitała nas piękną pogodą i wieloma atrakcjami.  Już pierwszego dnia zobaczyliśmy niezwykłą panoramę miasta rozpościerającą się z najwyższego w Polsce budynku, czyli Sky Tower. Następnie przyszedł czas na zwiedzenie zabytkowej i historycznej części metropolii, czyli późnogotyckiego Ratusza, Rynku, Sukiennic i oczywiście ogromnej i realistycznie dokumentującej wydarzenia z przeszłości naszej ojczyzny - Panoramy Racławickiej.

            Ten pełen wrażeń spacer mocno wszystkich zmęczył, dlatego z radością udaliśmy się do hotelu na pyszną obiadokolację i krótki odpoczynek. Zakończeniem naszych przygód w tym dniu był pokaz słynnych wrocławskich fontann, który naprawdę wywołał w nas uczucie zachwytu!

            Kolejna doba również była pełna wrażeń i pozytywnych doznań. Po sytym oraz urozmaiconym śniadaniu staliśmy się bowiem „młodymi naukowcami i przyrodnikami” goszcząc w Centrum Nauki o Wodzie Hydropolis  oraz wrocławskim zoo i afrykanarium. Przed drogą powrotną do domu udaliśmy się jeszcze do, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Hali Ludowej no i oczywiście na posiłek zaplanowany w jednej z bardziej lubianych przez dzieci sieci ogólnoświatowych restauracji ;-).

            Teraz pozostała już tylko podróż w kierunku Płazy, w czasie której na twarzach uczniów  malował się uśmiech, ale i także lekkie zmęczenie.

             Wreszcie w okolicach godziny 20:00 wpadliśmy wszyscy w stęsknione ręce członków naszych najbliższych  i tym samym rozpoczęliśmy rodzinny weekend.

             

            Mamy nadzieję, że wycieczka była udana i połączyła skutecznie naukę w plenerze ze świetną zabawą i integracją!

                                                                                                                        P. Jaśko- Dworak

                                                                                                                        D. Kucharska

                                                                                                                         I. Pabis

                                                                                                                        M. Szczypczyk

          • Wycieczka do PSP w Chrzanowie

            15.09.2023

            Dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc.

            Aby zrealizować te cele, dnia 11 września  uczniowie klasy III udali się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie. Już samo wejście do budynku  straży wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Dzięki życzliwości strażaków, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy. Dzieciaki wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Zobaczyły wozy strażackie i podziwiały wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy. Odwiedziliśmy także DOM PŁOMYKA I ISKIERKI, gdzie dzieci mogły zobaczyć początki rozprzestrzenia się pożaru. Według zaleceń strażaka każdy  ewakuował się z zagrożonego domku.

            Z wycieczki wszyscy wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

            wychowawca Marzena Borodawko 

          • Bezpieczeństwo na drodze

            14.09.2023

            W poniedziałek klasy pierwsze wybrały się na spacer by utrwalić wcześniej poznane zasady bezpiecznego poruszania się po chodnikach i drogach. Uczniowie nazywali wybrane znaki drogowe oraz ćwiczyli bezpieczne przechodzenie przez pasy.

            Joanna Ludwin

            Magdalena Lubecka- Szpiech

          • Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

            14.09.2023

            Akcja Narodowego Czytania została rozpoczęta w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. Od tamtej pory co roku szkoły i inne instytucje włączają się do akcji, podczas której w całej Polsce czytane są wybitne dzieła słynnych Polaków.

            Trzynastego września 2023 roku uczniowie klas V a i VI wzięli udział w akcji Narodowego czytania Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w Publicznej Bibliotece w Płazie. Uczniowie zostali zapoznani z tematem utworu, jego światem przedstawionym oraz z sylwetką autorki, a następnie panie z Biblioteki czytały naszym podopiecznym fragmenty dzieła.

            Mamy nadzieję, że wspólne włączenie się do akcji zainicjuje w uczniach ciekawość i chęć zapoznania się z całością tej i innych lektur.

            Bardzo też dziękujemy za współpracę paniom: Monice Bulek i Katarzynie Kulman z Publicznej Biblioteki w Płazie.

            (Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym udostępnionym w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości)

                                                                                              Katarzyna Sobkowska

                                                                                              Karolina Drużbacka – Łąka

          • Narodowe Czytanie w klasie V B i Laboratoria Przyszłości

            14.09.2023

            W poniedziałek 11 września uczniowie klasy V B naszej szkoły, podobnie zresztą jak w latach ubiegłych, włączyli się w ogólnopolską, objętą honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, akcję pod nazwą : „Narodowe Czytanie”.

            W bieżącym roku wyróżnionym przez tę szczytną inicjatywę utworem jest pozytywistyczna powieść Elizy Orzeszkowej zatytułowana „Nad Niemnem”, z której fragmentami dzieci pracowały w czasie tych nietypowych zajęć.

            „Żywa lekcja czytelnicza” rozpoczęła się od zaprezentowania podopiecznym krótkiego nagrania, w czasie którego „Głowa  Państwa” zachęca do udziału w wydarzeniu. Potem dzieci podjęły rozmowę na temat idei akcji oraz roli literatury pięknej w ludzkim życiu.

            W kolejnym etapie zająć filozoficzne rozważania ustąpiły miejsca spotkaniu z samą lekturą, a konkretnie, będącą jej częścią, piękną i pouczającą „Historią Jana i Cecylii”.

            Po zapoznaniu się z losami założycieli legendarnego rodu Bohatyrowiczów piątoklasiści zastanawiali się nad tym, czego może ona nauczyć współczesną młodzież i jakie cechy trzeba mieć, aby zrealizować własne, nawet najbardziej skomplikowane, cele i spełnić marzenia…

            Zakończeniem pracy było stworzenie przez uczniów barwnych rysunków ilustrujących, opisane w utworze, pradawne dzieje, których zdjęcia znajdują się poniżej J.

            Mam nadzieję, że owe zajęcia nie tylko pozostaną w pamięci moich wychowanków, ale także utwierdzą ich w przekonaniu, że „obcowanie z książką to naprawdę niezwykła przygoda”!

            Dokumentacja fotograficzna tej lekcji została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

             

          • Obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

            11.09.2023

            W 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża ustanowiono Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Celem wydarzenia jest edukowanie społeczeństwa, a także uświadamianie, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach, gdy życie drugiej osoby jest zagrożone. Święto obchodzone jest w drugą sobotę września. 

            8 września  uczniowie klasy trzeciej podczas zajęć przypomnieli sobie o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Oglądali filmy edukacyjne, rozwiązywali quizy, uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych. Na koniec zajęć każdy uczeń przygotował plakat Światowego Dnia Pierwszej Pomocy.

            wychowawca Marzena Borodawko