• Andrzejkowa zabawa w klasie V B i Laboratoria Przyszłości

            30.11.2023


            W środę 29 listopada uczniowie klasy V B świętowali andrzejki włączając się tym samym w kultywowanie tej niezwykłej, staropolskiej tradycji.
            Zgodnie z dawnym obyczajem, choć trochę też z przymrużeniem oka, dzieci starały się odgadnąć przepowiednie dotyczące kolejnych lat swojego życia. W ten sposób poznały imiona nowych przyjaciół i przyszłych małżonków, wróżyły, jaki zawód będą kiedyś wykonywać oraz... jakie sukcesy edukacyjne na nich czekają :-).
            Po tej solidnej porcji wrażeń i kreatywnej zabawy przyszedł czas na zaspokojenie potrzeb zgłodniałych brzuszków, czyli pałaszowanie - zakupionej przez Kochanych Rodziców - pizzy i coli.
            Ta swoista uczta dla duszy i ciała trwała aż dwie godziny lekcyjne i bez wątpienia wprawiła młodzież w wyśmienite humory na całą resztę pracowitego dnia.
            W imieniu swoim i uczniów dziękuję Rodzicom za sfinansowanie i dostarczenie prowiantu, a dzieciakom za świetną zabawę!

            Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

            Iwona Pabis
             

          • Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej i Laboratoria Przyszłości

            27.11.2023

            Listopad to w polskiej tradycji miesiąc nostalgii oraz refleksji spowodowanej świadomością przemijania, ale też i dumy oraz radości z bycia Polakiem.

            Kolejne rocznice odzyskania niepodległości przypominają nam bowiem o tym, jak ważne jest życie w wolnym kraju oraz co to znaczy prawdziwie kochać swoją ojczyznę... Odpowiedzi na te fundamentalne pytania szukamy w wydarzeniach z przeszłości i rozmowach z naszymi najbliższymi, ale też w literaturze - zwłaszcza  tej należącej do tak zwanego "kanonu".

            I właśnie tę drugą drogę wybrali uczniowie klas V naszej szkoły podejmując się nie lada wyzwania. W piątek - 17 listopada - najodważniejsi z nich wzięli udział w konkursie recytatorskim, w czasie którego deklamowali poezję patriotyczną.

            Poziom przygotowania i zaangażowania młodych artystów był naprawdę wysoki i wyłonienie zwycięzcy okazało się niezwykle trudne. 

            Ostatecznie jury w składzie: mgr M. Kula i mgr I. Pabis zdecydowało, iż pierwsze miejsce otrzymają:

            Patryk Głogowski (klasa Va) oraz Krystian Ładocha (Vb) ,

            a kolejne noty zdobędą:

            2 miejsce - Marcin Meus i Jan Pająk,

            3 miejsce – Filip Supernat.

            Wyróżnienia: Helena Kochanowicz, Karol Kozub i Hanna Paluch.

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy talentu i oczywiście trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy!

            M. Kula, I. Pabis

             

            Dokumentacja fotograficzna z tego wydarzenia została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

          • BĄDŹ DOBRY DLA LUDZI

            27.11.2023

            Uczniowie klasy 2a zrealizowali wszystkie zadania pierwszego modułu „Bądź dobry dla ludzi” w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI”.

            Po wybraniu i przeczytaniu lektury „Detektyw Pozytywka” uczniowie uzupełnili i ozdobili lekturniki oraz wykonali makietę biura detektywistycznego "Różowe Okulary". Następnie po dokonaniu oceny głównego bohatera wykonali ilustracje do wybranej zagadki detektywa. 

            13 listopada w Światowym Dniu Dobroci przebrani za Detektywa Pozytywkę odwiedziliśmy naszych młodszych kolegów, wręczając im zakładki do książek.

            Aby uczniowie mogli poczuć dobro i je czynić, każde dziecko wylosowało osobę z klasy, stając się jej aniołem. Dzieci miały za zadanie przygotować coś miłego dla koleżanki lub kolegi z klasy. Ponadto uczniowie przygotowali serduszka z sentencjami  o dobroci i życzliwości.

            Dzień życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być miłym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu!

            Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my, kto jeśli nie ja pomagać innym ma ? …

             

            Elżbieta Kmiecik

          • WARSZTATY BIBLIOTECZNE

            23.11.2023

            22 listopada uczniowie klasy 2a zostali zaproszeni przez Panią Monikę do MBP w Płazie na warsztaty pt. "Świerszczykowe spotkanie z komiksem". Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje komiks, jakie mamy rodzaje i kto pracuje przy jego powstawaniu. Podczas zajęć uczniowie pracując w grupach musieli wykazać się kreatywnością i na podstawie ilustracji dopisać wypowiedzi bohaterów komiksu. Kolejnym zadaniem było dorysowanie kolejnych kadr komiksu lub stworzenie pracy swojego autorstwa.

            Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, w wyniku czego powstały piękne prace.


            Elżbieta Kmiecik

             

          • „ Oby już nigdy więcej...!”

            22.11.2023

                 W dniu 20.11.23 uczniowie klasy VIII wraz z p. A. Reszką i  M. Mąką pojechali do Oświęcimia.

            Celem wycieczki było zwiedzenie obozu w Oświęcimiu i baraków- w Brzezince. W ciszy i strugach ulewnego deszczu, docieraliśmy do  miejsc, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Relacje Pani Przewodnik uświadomiły nam  straszną tragedię ludzi zmuszanych do katorżniczej pracy, głodzonych, bitych, obdartych z resztek człowieczeństwa. Oglądając wstrząsające świadectwa potwornych zbrodni, uświadomiliśmy sobie, że naszym obowiązkiem jest chronić ludzkie życie, którego nikt nie ma prawa nikomu odbierać. Jesteśmy młodym pokoleniem Polaków, które powinno  troszczyć się o to, by  już nigdy nie powtórzył się oświęcimski koszmar.

                 Wycieczka nie miała rozrywkowego charakteru, dlatego nie zamieszczamy zdjęcia.

                                                                                                              Agnieszka Reszka

                                                                                                              Maria Mąka

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            21.11.2023

            17 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

            W klasach 4-8 zostały przeprowadzone krótkie testy pozwalające wyłonić klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując przykłady na czas, a następnie osoby, które bezbłędnie wykonały zadanie mieli możliwość uczestniczenia i sprawdzenia swoich sił podczas rozwiązywania łamigłówek matematycznych.

            Dziękujemy za wspólną zabawę

            Dorota Kucharska, Marta Czernecka

             

             

          • Spotkanie dziennikarskie

            21.11.2023

            Członkowie szkolnego koła dziennikarskiego cały czas poszerzają swój warsztat pracy oraz starają się zwiększać własne redakcyjne kompetencje. W dniu 20 listopada stało się to ponownie możliwe dzięki uprzejmości pani Natalii Feluś - reporterki związanej z Radiem Kraków oraz pracownic płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, w której murach gościliśmy.

            Późnym popołudniem młodzi publicyści razem z opiekunem gazetki - I. Pabis udali się na spotkanie z panią Feluś. Dziennikarka niezwykle ciekawie opowiedziała nam o swojej pracy, zdradziła skąd czerpie źródła do nowych reportaży, pokazała, w jaki sposób tworzy się materiał radiowy. Oczywiście po tej instruktażowo-warsztatowej części rozmowy znalazł się również czas na – jak zawsze zresztą – dociekliwie oraz błyskotliwe pytania uczniów.

            Jestem pewna, iż spotkanie zapadnie na długo w pamięć moich podopiecznych i jeszcze mocniej zmotywuje ich to tworzenia kolejnych numerów „Oby do Wakacji”.

            Serdecznie dziękuję pani Natalii Feluś za poświęcenie nam swojego prywatnego czasu oraz życzliwe wskazówki, a pracownicom biblioteki za ciepłe przyjęcie i gościnę!

            Dziękuję również moim zdolnym oraz ambitnym uczniom-dziennikarzom, którzy tak tłumnie przybyli na zajęcia pomimo, iż zostały ono zaplanowane w ich całkowite wolnym i prywatnym czasie.  

            Iwona Pabis (opiekun gazetki)

          • Przecierka = Frotaż

            19.11.2023

            Prace uczniów klas czwartych naszej szkoły.

             

            https://www.canva.com/design/DAF0SMnocco/78nTMUEWXxhmpIvWDnLBhQ/watch?utm_content=DAF0SMnocco&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

                                               Karolina Drużbacka - Łąka

          • KOCHAM TWORZYĆ

            19.11.2023

            Stwory, potwory!!! W wykonaniu uczestników koła plastycznego „Kocham Tworzyć” z klasy 1 b – monotypia.

             

            https://www.canva.com/design/DAF0SKtLJbE/aJPnhRe4_GzCDME2eWItzA/watch?utm_content=DAF0SKtLJbE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka - Łąka

          • Superklasa

            13.11.2023

            Co roku w naszej szkole organizowany jest całoroczny konkurs dla klas 4 – 8 „Superklasa”.

            Uczniowie zdobywają punkty w kategoriach ogólnoklasowych, takich jak:

             

            - frekwencja,

            - dekoracja klasy,

            - poprawa wyników nauczania w stosunku do I okresu,

            - zbiórki,

            - pozytywne uwagi,

            - negatywne uwagi,

            - dodatkowe inicjatywy klas,

            - Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet i inne

             

            oraz w kategoriach, w których biorą udział przedstawiciele klas:

             

            - najlepsze wyniki z przedmiotów,

            - wolontariat,

            - konkursy i zawody pozaszkolne.

             

            W roku szkolnym 2022/2023 wygrała dzisiejsza klasa 6,

            a drugie miejsce zajęła klasa 7.

            Klasa szósta oficjalnie ma prawo przez cały rok szkolny 2023/2024

            mienić się „SUPERKLASĄ”.

             

            Słodkie nagrody odebrali ślicznie przebrani przedstawiciele obu klas.

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

                                                                       Karolina Drużbacka - Łąka

             

          • Rozstrzygnięcie konkursu z języka polskiego dla klas IV – VI

            13.11.2023

            „Bohaterowie lektur szkolnych klas IV – VI”

             

                        Uczniowie klas IV – VI wzięli udział w konkursie, w którym mieli rozpoznać jakiego bohatera, z jakiej lektury, czyjego autorstwa dotyczy podany cytat lub obrazek. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, a choć cytaty były ogólnie dostępne, zadanie okazało się niełatwe. Uczniowie osiągali przeciętnie około 75 % poprawnych odpowiedzi.

            Tym bardziej gratulujemy Milenie Rzeszótko, uczennicy klasy 6, zajęcia I miejsca (97 %) oraz Zuzannie Pilaszek z klasy 5 a zajęcia II miejsca (94 %) w tymże konkursie.

                                                                                   Gratuluję!!!

                                                                       Karolina Drużbacka – Łąka

             

            (zdjęcia robione aparatem z Laboratoriów Przyszłości)

          • Podsumowanie projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

            13.11.2023

            Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu otrzymaliśmy fundusze na zakup książek do biblioteki szkolnej. Za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

                     W ramach przystąpienia do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa każda klasa w naszej szkole miała przygotować projekt związany z czytelnictwem i książkami:

            - klasy 1-3 zrobiły piękne prace plastyczne przedstawiające bohaterów ulubionych książek i bajek,

            - klasy 4-7 wykonały plakaty o tej samej tematyce.

            Ponadto przedstawiciele każdej klasy (4-7) mieli się przebrać za ulubioną postać z bajki lub ulubionego bohatera książki.

            6 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, więc podsumowanie projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nastąpiło w naszej szkole 7 listopada w nawiązaniu właśnie do Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

            Uczniowie klasy 5 a przygotowali dla swoich kolegów krótkie przedstawienie pt. „Rzepka”, a następnie poszczególne klasy zaprezentowały swoje przepiękne przebrania na „Paradzie Postaci z Bajek”.

             

            Bardzo dziękujemy za współpracę wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły oraz szczególnie klasie 5 a, za radosne przedstawienie.

             

            Koordynator projektu – Katarzyna Sobkowska,

            przy współpracy Karoliny Drużbackiej – Łąki

             

            https://www.canva.com/design/DAFz9Xg_X4U/crsRO0BSUCMlQdpgdBqqDQ/watch?utm_content=DAFz9Xg_X4U&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            (zdjęcia wykonane zostały aparatem z Laboratoriów Przyszłości)