• Projekt ZUS i Laboratoria Przyszłości

            20.03.2024


            Czy wszystkie, trudne sytuacje da się przewidzieć? W jaki sposób mądrze postępować, aby zminimalizować skutki przykrych i tragicznych wydarzeń w naszym życiu? Jakie instytucje mogą być dla nas pomocą w dramatycznych zmaganiach z - często bardzo okrutnym - losem?
            Odpowiedzi na te filozoficzne pytania poszukiwali uczniowie klasy ósmej naszej szkoły w czasie cyklu lekcji z wiedzy o społeczeństwie.
            Bodźcem do tych głębokich refleksji stała się realizacja, kolejnej już zresztą edycji, ogólnopolskiego „Projektu z ZUS” dedykowanego dla szkół podstawowych, w czasie której młodzież miała uświadomić sobie, że ubezpieczenia społeczne są potrzebne.

            Zajęcia rozpoczęły się od zdefiniowania terminów takich, jak na przykład: „ZUS, zastępowalność pokoleń, czy rodzaje ubezpieczeń i, wypłacanych ze zgromadzonych za ich pośrednictwem, świadczeń”.
            Potem uczniowie, pracując w grupach, przygotowywali plakaty, których celem było przekonanie jak największej liczby osób do tego, że warto systematycznie i uczciwe odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, aby w ten sposób „zabezpieczyć się na przyszłość”. W tym miejscu muszę uczciwe przyznać, że wszyscy ósmoklasiści wywiązali się z tej powinności wzorowo!
            Efekty aktywności poszczególnych zespołów okazały się oszałamiające i z całej mnogości przemyślanych, kolorowych i starannie wykonanych prac niesłychanie trudno było wytypować najlepsze, które finalnie będą reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie tego konkursu.
            Ostatecznie jury w składzie:
            p. wicedyrektor – Małgorzata Głownia oraz nauczyciele: p. Monika Kula i p. Iwona Pabis zdecydowali, że laur zwycięstwa przypadnie: Antoniemu Kolibajowi i Klaudii Hałko (autorom plakatu).

            Wszystkim autentyczne zaangażowanym w realizację tego projektu dziękuję za włożony trud i solidnie wykonaną pracę, a za zwycięzców trzymam mocno kciuki i życzę dalszych sukcesów!!!

            Zdjęcie dokumentujące plakaty narysowane przez młodzież zostało wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.


            Iwona Pabis

             

          • Klub Książki

            19.03.2024

            „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat” – G. L. Marvel

            Na zajęciach z Klubu Książki poznaliśmy ostatnio parę opowiadań o wspaniałych, dzielnych zwierzętach, które zmieniły świat. Dowiedzieliśmy się, że prawdziwi bohaterowie nie muszą mówić ludzkim głosem, mogą merdać ogonem lub machać trąbą.

            Czy wiecie, że Pies Balto samodzielnie poprowadził zaprzęg przez śnieżycę, by dostarczyć lekarstwa; Hachiko lata czekał na pana w miejscu gdzie ostatni raz widział go żyjącego; słoń Ning Nong, przeczuwając zbliżające się tsunami, na własnym grzbiecie przeniósł ośmioletnią dziewczynkę w bezpieczne miejsce, itd.

            Wszystkim, którzy lubią zwierzęta, są wrażliwi, ciekawi polecamy lekturę tych krótkich, acz wzruszających opowiadań.

            Karolina Drużbacka - Łąka

             

          • Powiatowy Konkurs Interpretatorów Poezji 2024

            19.03.2024

            18 marca 2024 r. w naszej szkole spotkali się miłośnicy poezji patriotycznej, uczestnicy Powiatowego Konkursu Interpretatorów Poezji. Celem konkursu było upamiętnienie 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w tym jakże ważnym wydarzeniu uczniów klas 6-8 ze szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

            Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez: Burmistrza Miasta Chrzanowa - Roberta Maciaszka, Starostę Chrzanowskiego - Andrzeja Urygę, Panią Profesor Agnieszkę Chłostę -Sikorską z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki.

            Jury w składzie- Panie: Beata Drabiec, Agnieszka Chłosta- Sikorska i Jolanta Kupiec wyłoniło najlepszych interpretatorów. I miejsce zajął Mateusz Sojka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. II miejsce przyznano Helenie Dwornik ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Chrzanowie. III miejsce zajął Bartosz Mamica ze Szkoły Podstawowej w Balinie. W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych wyróżnienie otrzymała Wiktoria Mika z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

            Pomysłodawczynią konkursu była Pani Agnieszka Reszka- nauczyciel historii i języka niemieckiego ze Szkoły Podstawowej w Płazie. Organizację konkursu wsparły również: P. Dyrektor Dorota Smolik, p. Elżbieta Bolek- nauczyciel geografii i informatyki, p. Karolina Ryś- Lisowska- nauczyciel języka angielskiego i p. Maria Mąka- nauczyciel języka polskiego.

            Wszystkim Uczestnikom konkursu, ich Opiekunom, Członkom Jury, P. Burmistrzowi, P. Staroście i Pani prof. Agnieszce Chłoście- Sikorskiej składamy serdeczne podziękowania.

            Organizatorzy konkursu

          • Mądra Główka

            17.03.2024

            W dniu 13 marca uczniowie klas czwartych i piątych mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych podczas szkolnego konkursu Mądra Główka. W kategorii klas czwartych rywalizację wygrała Zofia Kozub, a w kategorii klas piątych Zuzanna Pilaszek  

            Serdecznie gratulujemy

            Marta Czernecka

          • Warsztaty wielkanocne

            14.03.2024

            W środę 13 marca uczniowie klasy VB mieli niebywałą okazję, by poczuć ducha Świąt Wielkanocnych oraz kultywować polską tradycję samodzielnego przygotowywania ozdób związanych z tym niezwykłym czasem …

            Stało się tak za sprawą życzliwości Pań tworzących Grupę Śpiewaczo-Obrzędową „Płazianki”, które po raz kolejny poświęciły dzieciom swój czas i z „sercem na dłoni” podzieliły się z nimi swoim wyjątkowym talentem artystycznym. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż nasze warsztaty mogły się odbyć również dlatego, że jak zawsze zostaliśmy serdecznie przyjęci i ugoszczeni przez pracowników płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie J.

            Moi dzielni piątoklasiści - pod czujnym okiem Drogich Mentorek - wykonywali wielkanocne kurczaczki, w których powstanie wkładali ogrom trudu, zaangażowania i kreatywności. Oczywiście wysiłkowi twórczemu towarzyszył także drobny chaos i gwar, ale uśmiechy oraz pełne skupienia twarze niewątpliwie dowodziły, iż zadanie to bardzo im się podobało.

            Wszystkie piękne, niepowtarzalne i niesamowite kurczaczki zostały sfotografowane (ich zdjęcie znajduje się poniżej J), a następnie starannie spakowane, aby w pleckach dotrzeć do domów, a potem też zapewne znaleźć się na świątecznych stołach.

            W imieniu uczniów i swoim serdecznie dziękuję Paniom – „Płaziankom” za przeprowadzenie warsztatów, a Pracownikom biblioteki za szerokie otwarcie przed nami drzwi książnicy!

            Iwona Pabis

          • Dzień kobiet

            13.03.2024

            Dzień kobiet obchodzony w dniu 8 marca to święto dedykowane wszystkim kobietom na całym świecie. 

            Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszy wieniec kwiatowy,  który należało zawiesić na drzwiach klasowych. Wieniec miał być wykonany przez chłopców.

            Dla dziewcząt został zorganizowany turniej piłkarskiego z “przymrużeniem oka" rozegrany dużą piłka do fitnessu.
            W przerwie między meczami chłopcy zrobili dziewczynom niespodziankę i zatańczyli do muzyki jako cheerleaderki. 

             

            Tradycyjnie już wszystkie zespoły otrzymały nagrody a zwyciężczynie w poszczególnych kategoriach otrzymały słodki poczęstunek. 

            Dziękujemy za wspólną zabawę!!!

             

            Samorząd Uczniowski z opiekunem


             

          • Informacja dla Rodziców dzieci i uczniów realizujących obowiązek szkolny i nauki

            12.03.2024

             

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Płazie w związku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900, 1672, 1718, 2005.), jako organ zobowiązany do kontroli spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w granicach obwodu Szkoły wzywa do dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły lub poinformowania dyrektora szkoły, w obwodzie której mieszka dziecko o miejscu spełniania obowiązku szkolnego. Zgodnie z art. 35 ustawy Prawo oświatowe obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia,

             

            Dyrektor Szkoły Podstawowej
            im. Wojska Polskiego w Płazie

            mgr Dorota Smolik

          • Rekrutacja

            12.03.2024

            Termin przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2024/2025 do klasy I szkoły podstawowej dla dzieci zamieszkałych poza obwodem upłynie w dniu 5 kwietnia 2024r.

          • Szkolny Mistrz Polszczyzny 2024 roku i Laboratoria Przyszłości

            11.03.2024

            Od 1999 roku 21 lutego w wielu państwach świata obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uroczystość ta - zainicjowana przez UNESCO - ma na celu zwrócenie uwagi zarówno zwykłych ludzi, jak i osób z tak zwanych kręgów władzy na fakt, iż corocznie na naszym globie bezpowrotnie „ginie” wiele języków i dialektów. Ponadto wydarzenie ma w swojej idei uwrażliwienie społeczeństw  na piękno, bogactwo i różnorodność języków narodowych.

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych w naszej szkole od dawna odbywa się konkurs, którego finałem jest wyłonienie Szkolnego Mistrza Polszczyzny danego roku. W bieżącym  czasie owo święto przypadło w okresie wolnym od nauki, dlatego najodważniejsi i najzdolniejsi uczniowie płaziańskiej placówki stanęli do tej rywalizacji nieco później, niż zwykle .

            26 lutego ochotnicy z klas IV-VIII spotkali się w sali numer 250, aby zweryfikować własne umiejętności. Wszyscy śmiałkowie - podzieleni na dwie kategorie wiekowe - zmierzyli się z niełatwym testem sprawdzającym wiedzę z zakresu polskiej ortografii, składni, leksyki, fleksji i frazeologii.

            Ciche wzdychania piszących oraz ich pełne skupienia wyrazy twarzy pozwalają stwierdzić, iż sprostowanie owemu wyzwaniu wymagało nie tylko koncentracji, ale też posiadania wielu „językowych umiejętności”.

            Tym bardziej jest mi miło poinformować, iż ostatecznie – wspomniany powyżej – zaszczytny tytuł Szkolnego Mistrza Polszczyzny 2024 roku  zdobyli:

            1. W kategorii klas IV-V: Ignacy Mokrzycki.
            2. W kategorii klas VI-VIII: Julia Sajda.

            Wszystkim „zawodnikom” gratuluję wiedzy, odwagi i  determinacji, zaś w przypadku zwycięzców trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy!!!

            Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

          • Dzień Kobiet w klasie VB i Laboratoria Przyszłości

            11.03.2024

             

            Jak wszyscy zapewne wiedzą początek marca przynosi bardzo sympatyczne święto - Dzień Kobiet. O tym miłym wydarzeniu nie zapomnieli także chłopcy z klasy VB, którzy – na kanwie owej uroczystości – przygotowali dla swoich koleżanek niezwykle miłą niespodziankę…

             

            Nasze wspólne świętowanie odbyło się w czwartek 7 marca podczas zajęć z wychowawcą. Wówczas to „młodzi gentelmani” wręczyli dziewczynkom drobne prezenty i złożyli życzenia. Potem zainicjowali wspólne gry i zabawy, które pozwoliły odnaleźć w sobie ducha rywalizacji, ale też przyjemnie spędzić czas i zintegrować się wzajemnie .

            Klasowa uroczystość upłynęła w miłej atmosferze, a w czasie jej trwania nie zabrakło żartów i uśmiechów,  co - mam nadzieję - pozwoliło dzieciakom choć na moment oderwać się od tradycyjnych lekcji i szkolnych ławek .

             

            Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. 

             

            Iwona Pabis

          • Witajcie Drodzy Czytelnicy!!!

            11.03.2024

            Niestety upragnione ferie dobiegły już końca i wszyscy ponownie pojawiliśmy się w salach lekcyjnych. A to - jak wiadomo nie od dziś - zwiastuje sporą porcję nauki i stresu, ale także radości ze wspólnych spotkań i psikusów.

            Szukając kolejnych dobrych wiadomości nie sposób nie wspomnieć również o coraz bardziej widocznych dookoła oznakach nadchodzącej wiosny oraz… informacji, iż najnowszy numer „Oby do Wakacji” jest już gotowy i wkrótce trafi do Waszych plecaków oraz domów 😊.

            Zachęcamy do jego nabycia i uważnego przeczytania zawartych tam artykułów poświęconych na przykład Świętom Wielkanocnym, Dniu Wagarowicza, recenzjom filmów i książek, a także przepisom na kulinarne pyszności i temu, co ciekawego dzieje się w naszej szkole.

            Mamy nadzieję, że nasza praca przypadnie Wam do gustu i jak zawsze żegnamy się dziennikarskim sformułowaniem: „Do przeczytania” 😉.

            Redakcja i Iwona Pabis (opiekun gazetki)

             

          • Dzień Otwarty w naszej szkole

            07.03.2024

            W dniu 5 marca nasza szkoła otworzyła swe podwoje dla przyszłych uczniów klas pierwszych i ich rodziców. Nasi goście wzięli udział w spotkaniu  z panią dyrektor Dorotą Smolik, zwiedzili sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę szkolną, a oglądając gazetki  w klasach i na korytarzach, mogli  zobaczyć jak i czym żyje nasza placówka i uczniowie. Jednak kulminacyjnym punktem popołudnia było przedstawienie bajki „Czerwonego Kapturka” przygotowane przez uczniów klasy II a pod kierunkiem wychowawczyni  pani Elżbiety Kmiecik. Wszystkie dzieci  obecne na przedstawieniu z zapartym tchem śledziły przygody Kapturka i dowiedziały się jak mogą czarować, używając magicznych słów: proszę dziękuję, przepraszam. Zapraszamy i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

            Katarzyna Bańkowska

            Elżbieta Kmiecik

             

            Zdjęcia: #Laboratorium Przyszłości