• Podsumowanie projektu uczniów klasy 6 Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Płazie, pt. Płaza i jej okolice

            12.02.2024

            Dnia 8 lutego tego roku, o godzinie 16:00, spotkaliśmy się w Publicznej Bibliotece w Płazie (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie) na podsumowaniu projektu uczniów klasy 6. naszej szkoły, pt. Płaza i jej okolice.

            Na początku roku, każdy uczeń wybrał sobie temat, związany z tym przewodnim, a następnie opracowywał go, tworząc lapbook, prezentację i wypracowanie.

            Z prac uczniów, nauczyciel opiekun (Karolina Drużbacka – Łąka) skompilował jedną dłuższą prezentację, której treść uczniowie klasy 6. przedstawili w czwartek, przy klasycznym akompaniamencie (Katarzyna Sobkowska) przed swoimi bliskimi.

            Po występie, rodziny naszych uczniów, mogły obejrzeć dzieła dzieci (lapbooki, wypracowania), a także porozmawiać ze sobą oraz z nauczycielami przy napojach i cieście.

            Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za przyjście i wysłuchanie pracy swoich pociech, które różnie przeżywały publiczny występ. Dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy przynieśli ciasto na poczęstunek. Dziękujemy Pani Dyrektor za obecność na tym rodzinnym spotkaniu. Dziękujemy też paniom z Biblioteki Publicznej w Płazie za współpracę i nieocenioną pomoc w organizacji podsumowania.

             

            Uczniowie poruszyli następujące tematy: Historia Płazy, Czasy wojenne w Płazie i jej okolic, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie – Stary i Nowy Kościół, Kościół NMP Matki Kościoła w Bolęcinie, Kościół Wszystkich Świętych w Babicach, kapliczki w Płazie i Pogorzycach, Wapiennik, Dom Pomocy Społecznej w Płazie, Stajnia Pałacowa w Płazie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie (z Festiwalem ETNOmania), Zamek Lipowiec, Historia szkoły w Płazie, Szkoła i przedszkole w Bolęcinie, Klub Sportowy „Tempo” Płaza, Klub Sportowy Pogorzanka Pogorzyce, Jednostka Wojskowa w Bolęcinie, Czuła Stodoła - Pracownia Ceramiki Kouba Ceramics, Rezerwaty przyrody w okolicy Płazy, Plebania obok kościoła w Płazie, Cmentarz w Płazie, Skałka triasowa w Bolęcinie oraz inne zabytki i miejsca godne odwiedzenia w okolicy Płazy, Ciekawe miejsca w Pogorzycach, Ochotnicza Straż Pożarna w Płazie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie - Filia w Płazie, Wiejski Ośrodek Zdrowia w Płazie, Rodzina Starzeńskich w Płazie.

             

            Karolina Drużbacka – Łąka

            Katarzyna Sobkowska

             

            https://www.canva.com/design/DAF8luY3l4w/aa3qyKZH3C3kdwRftl4BBw/watch?utm_content=DAF8luY3l4w&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            #laboratoriaprzyszłości

          • Pączkowa uczta w klasie VB i Laboratoria Przyszłości

            09.02.2024

            Zgodnie z nakazem polskiej tradycji w tłusty czwartek, czyli 8 lutego uczniowie klasy VB na zajęciach z wychowawcą postanowili w ogóle nie liczyć spożytych kalorii 😊.

            Wszyscy - zapominając na moment o zasadach zdrowego odżywiania - z wielką radością pałaszowali pyszne, złociste i chrupiące pączki, popijając je swoimi ulubionymi napojami… Podczas tej „uczy dla ciała” dzieciaki miały możliwość swobodnej wymiany myśli i żartów, ale też rozmawiały na tematy znacznie poważniejsze. Zastanawiały się nad dawnymi oraz współczesnymi zwyczajami i tym, co wnoszą do naszego życia i dlaczego są potrzebne każdym, kolejnym pokoleniom…

            Niestety ten wyjątkowy czas refleksji połączonej z integracją szybko dobiegł końca, a dzwonek przerwał wspólną zabawę. Na szczęście „nasycone brzuchy” nie pozwoliły nam się zbyt długo smucić i pełni zapału wróciliśmy do stałych obowiązków.

            Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż to odstępstwo od zwykłej lekcji i codziennego drugiego śniadania stało się możliwie dzięki Kochanym Rodzicom, którzy zadbali o dostarczenie do szkoły słodkiego symbolu tłustego czwartku - za co Im jak zawsze serdecznie dziękujemy!!!

            A zdjęcia dokumentujące tę nietypową lekcję zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

          • Walentynki

            09.02.2024

            Przez żołądek do serca - to chyba adekwatne określenie na połączenie Walentynek z tradycyjnym tłustym czwartkiem. 

            Idea ta  przyświecała klasowemu kiermaszowi smakowitych wypieków, które można było podarować  jako walentynkę, wybranej osobie. 

            Pyszności i różności nie zabrakło nikomu, a Ci którzy potrzebowali stracić gdzieś nadmiar spożytej energii, mogli  przyjść na  walentynkowo- karnawałową dyskotekę.

            Jeszcze raz dziękujemy za współpracę i zaangażowanie rodzicom !!!

            A Wam uczniowie za wspólną zabawę 😃

            Samorząd Uczniowski z opiekunem 

          • Poznaję mnemotechniki

            08.02.2024

            Każdy człowiek zdaje sobie na pewno doskonale sprawę, iż dobra pamięć jest niezbędna w codziennym życiu. Musimy bowiem „mieć na uwadze” tysiące spraw, jak choćby to, o której odjeżdża autobus, co mamy kupić w sklepie i jaki jest nasz pin do telefonu, czy karty bankomatowej.
            Dobra pamięć jest też najlepszym przyjacielem ucznia, bo dzięki niej szybciej i lepiej zdobywamy dydaktyczne umiejętności, na przykład wiemy, ile wynosi 9 razy 7 oraz kiedy miała miejsce bitwa pod Grunwaldem .
            Jednak nie wszyscy sobie uświadamiają, że ową konieczną na każdym kroku umiejętność można wyćwiczyć za pomocą tak zwanych mnemotechnik.
            I właśnie nabyciu sprawności szybkiego zapamiętywania służyły warsztaty, na które 7 lutego udali się uczniowie klasy VB. Miejscem „tej innowacyjnej lekcji” stały się gościnne mury płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, a cenną wiedzą związaną z tym zagadnieniem dzieliła się z nami - jak zawsze życzliwa i uśmiechnięta - pani Monika Bulek.
            Dzięki niej szybko zrozumieliśmy, że można się „nauczyć uczyć” oraz przećwiczyliśmy tę sztukę w praktyce wykonując wiele twórczych zadań, wśród których można wymienić choćby wymyślanie historii lub skojarzeń. Zajęcie bardzo nam się podobały i stanowiły swoiste „połączenie przyjemnego z pożytecznym”. Dzięki nim bowiem zdobyliśmy nowe i cenne kompetencje oraz mieliśmy okazję odpocząć od szkolnej ławki i zakosztować choć odrobinę przygody.

            Pani Monice Bulek i wszystkim Pracownikom biblioteki serdecznie dziękujemy za zaproszenie, życzliwą gościnę no i oczywiście cenne oraz praktyczne rady. Wszystkie je obiecujemy wykorzystywać w codziennej szkolnej oraz po prostu „życiowej” pracy! Mamy też naturalnie nadzieję na kolejne takie odkrywcze spotkania .
            Uczniowie klasy VB i wychowawca (Iwona Pabis)

          • Światowy Dzień Puzzli

            02.02.2024

            Puzzle to doskonała rozrywka dla dorosłych i dzieci, która świetnie sprawdza się w długie zimowe wieczory. Jest tak popularna, że ma nawet w kalendarzu swój dzień, w tym roku przypadający na 29 stycznia. I właśnie tego dnia poniedziałkowe popołudnie w naszej świetlicy szkolnej upłynęło pod znakiem układania puzzli. Każdy dziecko miało szansę ułożyć swój (czasami pierwszy) kolorowy obrazek, składający się z 30 albo nawet 300 elementów! Dzieci miały naprawdę wielką frajdę. Sami zobaczcie … i spróbujcie.

            Katarzyna Bańkowska

            Zdjęcia: #Laboratoria Pprzyszłości

          • Dzień Babci i Dziadka

            30.01.2024

            19 stycznia uczniowie klasy 3 przygotowali uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka . Dzieci przygotowały specjalny program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, wystawiły przedstawienia i pokazały się w układzie tanecznym" Taniec kapeluszy". Dziadkowie że wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich brawami. Składając życzenia, dzieci wręczyły kochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.

            Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na herbatkę i słodki poy przygotowany przez rodziców. To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.

            Marzena Borodawko 

          • Międzynarodowy Dzień Klocków LEGO

            30.01.2024

            Dzisiaj rozpoczęliśmy dzień w klasie 1b od ekscytującej lekcji matematyki! Uczniowie nie tylko przeliczali i dodawali, ale również doskonalili swoje umiejętności matematyczne w sposób praktyczny i interaktywny. Liczenie nigdy nie było takie zabawne! Po matematycznych wyzwaniach przyszedł czas na najbardziej oczekiwaną część dnia - budowanie! Wszyscy z fantazją w oczach i klockami w dłoniach tworzyli swoje własne kreatywne budowle. Każda z nich była nie tylko unikalna, ale także pełna matematycznej precyzji!

            Joanna Ludwin

          • Spotkanie z literaturą w klasie pierwszej!

            30.01.2024

            Klasa 1b zanurzyła się w magiczny świat literatury, pochłaniając kolejną lekturę - "Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek". To niezwykła opowieść, która rozbudza wyobraźnię i przynosi uśmiech na twarzach naszych najmłodszych czytelników! Uczniowie postanowili podzielić się z Wami swoimi wizjami świata "Niesamowitych Przygód Dziesięciu Skarpetek" i stworzyli lektury w pudełkach, które przenoszą nas bezpośrednio do magicznego świata opowiadań.

            Joanna Ludwin

          • Dzień Babci i Dziadka w Naszej Szkole – Pełen Uśmiechów i Wspomnień!

            30.01.2024

            19 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość- Dzień Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie klas pierwszych przedstawili bardzo żywiołowy program artystyczny. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości!

            Joanna Ludwin

            Magdalena Lubecka- Szpiech

          • MODELE PRZESTRZENNE KOMÓREK

            29.01.2024

            #labaratoriaprzyszłości

            Na lekcjach biologii uczniowie klas 5 poznawali budowękomórek: roślinnej, zwierzęcej, bakteryjnej i grzybowej oraz funkcje poszczególnych ich elementów. Aby utrwalić poznane wiadomości uczniowie klasy 5a i 5b wykonywali przestrzenne ich modele. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Do wykonania modeli uczniowie wykorzystali różne materiały: plastelinę, masę solną czy styropian. Wszystkie prace uczniów zostały wyeksponowane na łączniku naszej szkoły. Przyciągają one wzrok kolorami, kształtami i  trójwymiarową powierzchnią.Zdjęcia prac uczniów zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach realizacji programu Laboratoria przyszłości.

            Marzena Szczypczyk