• Dzieci uczą rodziców

            25.10.2023

            24 października uczniowie klasy III uczestniczyli w drugich zajęciach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej DZIECI UCZĄ RODZICÓW. Temat zajęć brzmiał  "Niezwykła podróż". Była to niezwykła podróż, która łączyła informacje o Ziemi, ciekawostki o naszej planecie z elementami kultury w różnych zakątkach świata. Uczniowie dowiedzieli się jak niezwykła jest nasza planeta oraz jak działalność człowieka sprawia, że na Ziemi jest wiele fascynujących miejsc stworzonych przez ludzi na przestrzeni wieków.

            wychowawca Marzena Borodawko 

          • Innowacja pedagogiczna ROŚLINY NAJBLIŻSZEJ OKOLICY - POZNAWANIE PRZEZ OBSERWACJĘ.

            23.10.2023

            W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy 5a doskonalili umiejętność prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Uczniowie oglądali preparaty stałe przedstawiające budowę organów roślinnych. Obejrzeli m.in. aparaty szparkowe znajdujące się w liściach roślin, przekrój przez łodygę turzycy, przekrój przez korzeń kosaćca oraz stożek wzrostu łodygi bobu. Mieli okazję również samodzielnie tworzyć preparaty mikroskopowe, a następnie oglądać budowę skórki cebuli i miąższu pomidora. Z prowadzonych obserwacji mikroskopowych uczniowie wykonywali w swoich zeszytach rysunki tego, co udało im się zobaczyć przez ten przyrząd.

            Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

            Marzena Szczypczyk

          • Kreatywna matematyka – październik

            22.10.2023

            Uczniowie klasy 4b w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym w ramach którego podczas zajęć z matematyki realizują innowację Kreatywna Matematyka. Celem projektu jest rozwijanie kluczowych kompetencji matematycznych, rozbudzanie kreatywności i twórczego myślenia oraz zwrócenie uwagi uczniów na występowanie i wykorzystanie matematyki w życiu codziennym. W październiku uczniowie zrealizowali moduł I projektu – Matematyka w przyrodzie.

            Marta Czernecka

            Plakaty_-_kreatywna_matematyka.docx

          • Spotkanie z dietetykiem

            22.10.2023

            W piątek 20.10.2023r. pani Edyta Kaszuba – dietetyk z gabinetu dietetycznego „Projekt Zdrowie” w Chrzanowie przeprowadziła prelekcje dotyczącą zdrowego stylu życia i przestrzegania właściwych nawyków żywieniowych skierowaną do uczniów klasy 4b oraz 5b.

            Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Pani Edyta tłumaczyła dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Wyjaśniła również, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu witamin. Zapoznała także dzieci z piramidą żywieniową i omówiła produkty żywnościowe od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu powinny się znaleźć w niewielkich ilościach.

            Na koniec w ramach zajęć warsztatowych uczniowie przygotowali własną piramidę żywieniową.

            Serdecznie dziękujemy pani Edycie za mile spędzony czas oraz za przekazanie niesamowitej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. 

            Marta Czernecka

          • IV Przerwa na czytanie w naszej szkole.

            22.10.2023

                        19.10.2023 roku w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Płazie została przeprowadzona akcja promująca czytelnictwo - Przerwa na czytanie (w ramach IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.) Uczniowie przynieśli do szkoły swoje książki, które mogli czytać, oglądać, pokazywać kolegom na każdej przerwie.

                        Na długich przerwach, uczniowie, którzy się zgłosili, czytali kolegom na dużym korytarzu, siedząc na specjalnie przygotowanych fotelach. Uczennice klas starszych, w gustownych kapeluszach, rozdawały cukierki czytającym uczniom. Również na przerwach, nauczyciele czytali chętnym uczniom w klasach, a na zajęciach lekcyjnych uczniowie mogli porozmawiać o książkach, które przynieśli.

                        Uczniowie i nauczyciele robili zdjęcia, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Myślę, że nasza szkoła za rok również weźmie udział w Przerwie na czytanie.

             

            https://www.canva.com/design/DAFxyynmYZw/UgGp6lJvvajCrYudLqyYZw/watch?utm_content=DAFxyynmYZw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Zdjęcia były robione aparatem fotograficznym z Laboratoriów Przyszłości.

                       

                                                                                                                      Karolina Drużbacka – Łąka

                                                                                                                      Katarzyna Sobkowska

             

          • Tradycyjne kwiaty z liści klonu

            19.10.2023

                        18 października klasa 7. wzięła udział w fantastycznej lekcji plastyki, poprowadzonej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Płazie “Płazianki” w Bibliotece Publiucznej w Płazie.

                        Uczniowie przez półtorej godziny poznawali tajniki składania i zwijania liści klonu w taki sposób, by powstały z nich piękne róże. Następnie róże były otaczane najpiękniejszymi liśćmi i łączone w cudowne, jesienne bukiety.

                        Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta byli zadowoleni, wdzięczni za zajęcia, zachwyceni wiedzą oraz aktywną pomocą pań z “Płazianek”. Kolejny raz tradycja okazała się czymś co warto znać i kultywować. Bukiety wyszły śliczne. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

                        Dziękujemy również paniom Monice Bulek i Katarzynie Kulman z Biblioteki Publicznej w Płazie za zaproszenie.

             

                                                                                                          Karolina Drużbacka – Łąka

             

            Zdjęcia zostały wykonane za pomocą aparatu z Laboratoriów Przyszłości.

             

            https://www.canva.com/design/DAFxrr0zEQA/krL53opznBF0tBir88ZidA/watch?utm_content=DAFxrr0zEQA&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

          • Kocham Tworzyć

            18.10.2023

            Ludziki z kasztanów

            Uczniowie klasy 1 b, jak wiele pokoleń dzieci przed nimi,

            uwielbiają tworzyć ludziki i zwierzęta z kasztanów, żołędzi

            oraz innych darów jesieni. Poniżej twórcy i ich dzieła.

                                    Karolina Drużbacka - Łąka

          • Dzień Chłopaka

            16.10.2023

            Tegoroczny Dzień Chłopaka przebiegał pod hasłem „Szpiedzy tacy jak my”. W tym dniu chłopcy mogli przebrać się za agentów do zadań specjalnych i prężyć muskuły. Jak na szpiegów przystało,  w trakcie zabawy szkolnej chłopcy musieli rozszyfrować wiadomość, którą przygotowały im dziewczyny. Dodatkowo wzięli jeszcze udział w rywalizacji  sportowej zorganizowanej na dużej sali. Spośród uczniów wszystkich klas wybrano losowo dwie drużyny tworzące sztafetę pokoleniową. Uczestnicy tych zawodów m. in musieli wykazać się celnością rzutów i zwinnością. W trakcie obchodów Dnia Chłopaka przeprowadzono konkurs na „James Bonda szkoły podstawowej  w Płazie”, który wygrał Juliusz Wiśniewski. 

            Dziękujemy za wspólna zabawę!

            SU

          • CZYSTE ZIELONE MIASTA 2023

            13.10.2023

            Szkoła Podstawowa w Płazie przyłączyła się do akcji "Czyste Zielone Miasta". Uczniowie propagowali hasło "Bądź w porządku dla planety". Głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

            Wszyscy zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem, postanowili, aby przestrzeń w pobliżu szkoły była czystym i zielonym zakątkiem. Uczniowie zajęli się oczyszczaniem terenu. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegała sprawnie, a efekty pracy były zadowalające.

            Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał wszystkim do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

            Marzena Borodawko 

          • Wycieczka do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie

            13.10.2023

            Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to skansen ludowej architektury drewnianej położony u podnóża ruin średniowiecznego zamku Lipowiec. Każdy zwiedzający może tam zobaczyć piękne chłopskie zagrody, ule, warsztaty rzemieślnicze, kościół z dzwonnicą i organami, remizę strażacką, młyn, chałupy, biednych i bogatych, dawnych mieszkańców naszego regionu.  

            Uczniowie klas piątych naszej szkoły, 12 października, mieli okazję zwiedzić skansen i dworek w Wygiełzowie, nacieszyć się piękną, złotą, polską jesienią, a także wziąć udział w warsztatach malowania na szkle.

                        Zarówno dzieci, jak i opiekunowie byli zachwyceni klimatem panującym w Wygiełzowie, miłymi paniami prowadzącymi warsztaty i profesjonalną przewodniczką, która przybliżyła wszystkim historię podziwianych zabytków oraz elementy tradycji i zwyczajnego życia Krakowiaków Zachodnich.

                        Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę stworzony przez siebie obrazek na szkle, ale i tak najważniejsze są przecież wspomnienia z bardzo przyjemnej i pouczającej wycieczki.

             

                                                                                                          Karolina Drużbacka – Łąka

                                                                                                          Jacek Nowak

          • Z wizytą w bibliotece

            12.10.2023

            10 października  uczniowie kl. 2b odwiedzili szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom zgromadzony księgozbiór i zapoznała z poszczególnymi działami takimi jak: literatura dla dzieci, literatura dla młodzieży, lektury szkolne, słowniki i encyklopedie.

            Ta niezwykle wartościowa lekcja zakończyła się przypomnieniem zasad kulturalnego zachowania  w czytelni i w bibliotece, których nasi podopieczni zobowiązali się zawsze przestrzegać.

            Mamy nadzieję, że spotkanie to zachęci uczniów do kolejnych wizyt w bibliotece i do korzystania z jej bogatego księgozbioru.

          • Nieco inne powtórzenie wiadomości

            12.10.2023

            W ramach powtórzenia wiadomości z rozdziału „Bratnie dusze”, uczniowie klasy 5 a stworzyli gry oparte na pytaniach dotyczących tego rozdziału. Następnie grupy wymieniły się grami i (pod czujnym okiem opiekunów z grupy, która daną grę zrobiła) dobrze się bawili, grając.

            Ta forma powtórki niezmiennie cieszy kolejne roczniki: wspaniałe pomysły, dobra zabawa i nauka w jednym.

             

                                                                                                          Karolina Drużbacka - Łąka

          • Przygoda z komiksem

            12.10.2023

            W środę 11 października uczniowie klasy 5B odwiedzili gościnne mury sąsiadującej z naszą szkołą płaziańskiej biblioteki publicznej.
            Celem wizyty było wzięcie udziału w - prowadzonych przez panią Monikę Bulek - warsztatach zatytułowanych: „Świerszczykowe spotkanie z komiksem”.
            W czasie tej nietypowej lekcji czytelniczej dzieci poznały pokrótce historię komiksu oraz sylwetki i tytuły najważniejszych dzieł zaliczanych do tego gatunku.
            Potem „młodzi odkrywcy świata” spróbowali swoich sił jako artyści i podjęli próbę stworzenia własnych, często nieoczywistych, komiksów.
            Zwieńczeniem zajęć stało się pamiątkowe zdjęcie i gromkie brawa ofiarowane przez piątoklasistów pani prowadzącej warsztaty.

            Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas oraz przekazane - niezwykle ciekawych i pouczających- wiadomości!

            Uczniowie klasy V B
            i Iwona Pabis ( wychowawca oddziału)

             

          • Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki

            10.10.2023

            Uczniowie klasy 1b biorą udział w projekcie edukacyjnym Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki, którego głównym celem jest zaprzyjaźnienie dzieci z matematyką. Budowanie świadomości, że jest ona obecna we wszystkich dziedzinach życia oraz otacza nas na co dzień.

            W piątek wszyscy uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem realizowali pierwszy moduł projektu - Matematyka w szkole. Na początek dzieci zastanawiały się czym jest dla nich szkoła. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że szkoła to nie tylko budynek, ale także osoby, które się tam uczą i pracują. Następnie dzieci wybrały się na spacer i próbowały odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób matematyka może łączyć się ze szkołą. Wszystkie pomysły zostały zapisane na tablicy i powstała piękna mapa myśli. Na koniec każdy dzielnie wykonał zadanie praktyczne i przypomniał sobie miesiące.

            J. Ludwin